Bakir Izetbegović: Od Bošnjaka se očekuje da pomognu Hrvatima u BiH
"Za to je potrebno ostvarenje određenih preduvjeta. Rekao sam što je preduvjet s moje strane. Dakle, nikakvih novih etnički baziranih entiteta i nikakvih priča o podjeli Bosne i Hercegovine, nikakvih referenduma. Ako smo sva trojica spremni na te korake, onda idemo. A mislim da jesmo, mislim da postoji ta spremnost", rekao je Izetbegović sinoć nakon večere na kojoj su još bili članovi Predsjedništva BiH Dragan Čović i Mladen Ivanić, srbijanski i hrvatski premijer Aleksandar Vučić i Andrej Plenković, predsjednik Crne Gore Filip Vujanović, te predsjednici Federacije BiH i RS-a Marinko Čavara i Milorad Dodik.
Tokom neformalnog susreta razgovaralo se o brojnim temama i izazovima pred kojima se nalazi regije.
"Svi smo iskazali bojazan šta očekujemo od druge i treće strane. Svi su svjesni toga da sa svake strane treba napraviti neki korak, stabilizirati prilike u BiH", kazao je Izetbegović.
Hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović ocijenio je kako se Hrvatima ničim ne može uvjetovati mogućnost biranja njihovih predstavnika u institucije.
"Tu je problem. Još uvijek netko vjeruje da može birati u ime drugih, ja uvjeravam da ne može. Moramo razumjeti da BiH neće preživjeti kao normalna europska država, a to joj je jedina budućnost, bez Hrvata kao jednakopravnog konstitutivnog naroda u BiH", istaknuo je Čović.
Dodao je kako će se ključni sastanci o izmjenama Izbornog zakona održati u iduće dvije sedmice.
Hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je kako Hrvatska smatra minimumom postizanje dogovora triju strana o izmjenama Izbornog zakona u BiH, koji bi Hrvatima omogućio izbor legitimnih predstavnika u vlasti, što do sada nije bio slučaj.
"Ako je duh Dejtonskoga mirovnog sporazuma bio jedna država, dva entiteta i tri ravnopravna naroda, onda je i duh tog Daytonskog sporazuma bio da tri člana Predsjedništva, svaki bude iz jednog od ta tri konstitutivna naroda. Jako je važno da metodologija kojom se biraju u Predsjedništvo bude takva da se zajamči izbor legitimnih predstavnika. To je, po mome sudu, minimum koji je bitan za ravnopravnost Hrvata u BiH, a to je za Hrvatsku jedna od ključnih tema i iza nje čvrsto stoji", rekao je Plenković.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.