'Bahatost i nebriga': Mandić raskrinkao Dodika, evo koja je njegova uloga bila u aferi Viaduct

7
Radiosarajevo.ba
'Bahatost i nebriga': Mandić raskrinkao Dodika, evo koja je njegova uloga bila u aferi Viaduct
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba / Javno saslušanje Pravobranilaca

U toku su javna saslušanja sadašnjih i bivših pravobranilaca BiH zbog afere Viaduct u Parlamentu BiH.

Mlađen Mandić, bivši pravobranitelj BiH podsjetio je na tri arbitraže koje su završene, a u kojima je manji bh. entitet RS tražio da vodi postupke.

"Za RiTE Ugljevik, za Krajina osiguranje i Viaduct, zaključkom da se napravi sporazum između Vijeća ministara i Vlade RS u kojem stoji da će vlasti RS voditi cijeli postupak i snositi sve troškove", objasnio je Mandić.

Fizički obračun na Ferhadiji: Četiri osobe se potukle nasred ulice, turisti i građani u šoku

Fizički obračun na Ferhadiji: Četiri osobe se potukle nasred ulice, turisti i građani u šoku

Pojasnio je da u slučaju dobijanja spora, novac ide entitetu RS.

"To se desilo samo kod Krajina osiguranja. Problem je nastao u Viaductu", dodao je navodeći da se treba suzdržati od komentarisanja tokom neke arbitraže jer se to u arbitraži uzima kao dokaz te da težište treba staviti na arbitraže koje su završene.

U toku je javno saslušanje sadašnjih i bivših pravobranilaca BiH zbog slučaja Viaduct

U toku je javno saslušanje sadašnjih i bivših pravobranilaca BiH zbog slučaja Viaduct

Mandić je objasnio da je po pitanju Viaducta sklopljen Sporazum Vlade RS na čijem je čelu bila Željka Cvijanović i Vijeća ministara, na čijem je čelu bio Denis Zvizdić.

"U Sporazumu, sve troškove i eventualne gubitke ili dobitke, snosit će RS. Vlada RS je trebala obavještavati Pravobranilaštvo, a mi dalje Vijeće ministara. Međutim, tu nastaju problemi. Vidio sam u tužbi da RS vrlo loše stoji, nazvao sam ministra Petra Đokića, a obavijestio Vijeće ministara da se hitno zakaže sastanak. Predložio sam da dobro pročitaju, da ćemo vjerovatno izgubit arbitražu i da se probaju nagoditi, za što je bilo šest mjeseci sudskog roka. Ponuda je bila million eura, a zadnja 3,5 miliona eura. U tužbi su bile navedene presude domaćih sudova iz kojih se vidi da ne možete dati istu koncesiji dvojici korisnika. Mislim da sam 5 akata uputio Vladi RS da se plati to, da ne bi rasle kamate. Neko u vlasti RS nije to ozbiljno shvatio ili ga je baš bilo briga. Tako da smo od 38 miliona eura došli do ovoga danas", istakao je Mandić.

Javno saslušanje Pravobranilaca
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba: Javno saslušanje Pravobranilaca

On je naveo da je koncesija data Viaductu 2004. godine kada je na čelu Vlade RS bio Pero Bukejlović, a 2006. godine dolazi Dodik i daje koncesiju Hidroelektranama Vrbas.

"Sasvim je jasno ako vi date nekome koncesiju, a jednostrano je raskinete i date drugom licu, naravno da se prvom licu koje je prvo bilo u koncesiji, mora nadoknaditi šteta. U tužbi se pominju i dvije presude domaćih pravosudnih organa, iz kojih se vidi da je Viaduct bio u pravu. Ignorisanje tih činjenica, nije to neznanje, razlog je bahatost i nebriga. Nije ih bilo briga hoće li RS izgubiti 50 ili 100 miliona, vjerovatno bi se drugačije ponašali kada bi plaćali iz privatnih džepova, a ne narodnim novcem", rekao je Mandić.

Zamjenica pravobranioca BiH Jelena Cvijetić rekla je da je konačna odluka donesena u maju 2024. godine.

"Traženo je da se odmah pristupi plaćanju presude. Predloženo je Vladi RS da plati potraživanje, istovremeno smo akte uputili i Vijeću ministara. Predložili smo konkretno rješavanje problematike budući da svakog dana ta kamata raste. Nismo dobilo odgovor od Vlade RS, a prijedlozi koje smo davali Vijeću ministara nisu usvojeni kako smo ih predložili", rekla je.

Javno saslušanje Pravobranilaca
Foto: A. K. / Radiosarajevo.ba: Javno saslušanje Pravobranilaca

Nakon što je Kantonalni sud u Sarajevu priznao presudu kao domaću, pokrenut je izvršni postupak.

"Prvi predmet bio je izvršenje na zgradu Centralna banke u Mostaru. Nakon toga je predmet izvršenja bio račun trezora BiH, da ukoliko se novac ne isplati ide blokada računa BIH. Oba predmeta su u fazi rješavanja. Prije par dana zatraženo je izvršenje na zgradi Centralne banke u Banjoj Luci. Postoje još dva postupka, jedan u Luksemburgu, a drugi gdje je Eurocontrol blokirao sredstva BHANSA-i", navela je Cvijetić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije