Anketiranje građana RS: Stavovi o članstvu u NATO savezu i EU mogli bi vas iznenaditi

Radiosarajevo.ba
Anketiranje građana RS: Stavovi o članstvu u NATO savezu i EU mogli bi vas iznenaditi
Foto: Visit BiH / Banja Luka

U bh. entitetu Republika Srpska 53,1 posto građana nije za ulazak Bosne i Hercegovine u NATO, dok je 61,2 posto za ulazak BiH u Evropsku uniju, pokazalo je istraživanje koje je proveo banjalučki Fakultet političkih nauka, javlja Anadolu Agency (AA).

Borislav Vukojević, rukovodilac Anketnog centra Fakulteta političkih nauka, izjavio je da je za 1.001 ispitanika ponuđeno nekoliko odgovora.

Kada su u pitanju NATO integracije 53,1 posto je onih koji su izričito rekli ne, 20,4 posto je onih koji su rekli „da u svakom slučaju“, a 8,5 posto ispitanika reklo je „da, ukoliko Srbija isto učini“, dok je 18 posto ispitanika bilo bez odgovora ili odgovorilo „ne znam“.

„Kada su u pitanje eurointegracije, preko 60 posto je onih koji su sigurno za ulazak u EU, dok 9,6 procenata vezuje svoju odluku za Srbiju, a manji je procentualno broj onih koji su protiv ulaska u EU. Htjeli smo da ispitamo i da li starosna dob ispitanika igra ulogu i dokazali smo da igra, starija grupa, onih iznad 55 godina su više za ulazak u NATO-u i EU“, kazao je Vukojević.

Istakao je da je starosna dob faktor koji najviše utiče na odlučivanje.

„Naravno, starije stanovništvo koje je iskusilo ono što je radio NATO devedeseth godina logično to pitanje posmatra kroz taj kontekst i zato nas je iznenadio odgovor da u svakom slučaju za NATO integracije. Zato ćemo da ispitamo razloge toga“, rekao je on.

Prema rezultatima istraživanja, najviše onih koji su za ulazak BiH u NATO pripada grupi starijih od 60 godina.

Kada je u pitanju pristupanje BiH Evropskoj uniji većinu ispitanika koji su se izjasnili protiv čine mladi između 18 i 41 godinu.

Više od trećine ispitanika misli da je ulazak u Evropsku uniju moguć bez ulaska u NATO, a isto toliko i ne zna, dok je četvrtina ispitanika odgovorila da ulazak u EU nije moguć bez ulaska u NATO.

Manje od 40 posto ispitanika smatra da bi ulazak u NATO dao doprinos izgradnji bolje ekonomske situacije i podsticanju stranih investicija, a polovina ispitanika smatra da se to nikako ne bi desilo. U budućnosti će biti provedena još dva istraživanja nakon događaja koji bi mogli da utiču na javno mnjenje, i to je nakon 9. januara i nakon obilježavanja godišnjice stradanja žrtava NATO bombardovanja.

Istraživanje čiji su rezultati objavljeni danas sprovedeno tokom pet radnih dana u oktobru, urađeno je u okviru projekta Udruženja EDA Banjaluka, a finansira ga Američka ambasada u BiH.

Aleksandar Draganić iz Udruženja EDA rekao je da je ovaj projekat zamišljen kao okvir za stvaranje osnove za studente, doktorante i magistrante da bi mogli da rade naučne radove vezane za ovu temu.

Zdravko Zlokapa, dekan Fakulteta političkih nauka, rekao je da je u pitanju najaktuelnije političko pitanje danas.

„Zanimljivo je da su stariji građani pokazali tendenciju da se više izjašnjavaju za ulazak u NATO pakt, a zanimljivo je da su mnogi građani ulazak u NATO pakt odbijali uslovno, odnosno ako Srbija to uradi ona možemo i mi. Rezultati su podložni različitim interpretacijama“, kazao je Zlokapa.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije