Amiru Zukiću jučer je zabranjen ulazak u SAD: Evo za šta mu se sudi u BiH

BIRN - Detektor.ba
Amiru Zukiću jučer je zabranjen ulazak u SAD: Evo za šta mu se sudi u BiH
Radiosarajevo.ba / Zukić i ostali: Izjašnjenje o krivici

Američki državni sekretar Mike Pompeo proglasio je Amira Zukića, bivšeg federalnog zastupnika i bivšeg generalnog sekretara SDA nepoželjnim u Sjedinjenim Američkim Državama.

Kako je Pompeo naveo, to je uradio zbog koruptivnih radnji koje mu se stavljaju na teret i potkopavanja vladavine zakona. Zukiću će biti zabranjen ulazak u SAD.

Inače, protiv Zukića se pred Općinskom sudu u Sarajevo vodi proces koji je počeo u maju 2017. godine.

Zukića, ali Safeta Bibića, Nedžada i Senada Traku te Ramiza Karavdića, optužnica tereti za udruživanje radi činjenja krivičnih djela u vezi sa primanjem nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem te protuzakonito posredovanje, podsjetila je danas ekipa s BIRN - Detektor.ba na tekst koji su objavili prvog dana suđenja.

U optužnici je navedeno da su Zukić i Bibić tokom 2016. godine organizovali grupu kojoj su se pridružili Nedžad i Senad Trako i Karavdić, koji su pronalazili osobe koje su spremne da daju novac za zaposlenje u podružnicama Elektroditribucije pri Elektroprivredi BiH. Nakon toga su koristeći svoj utjecaj preko Eseda Džananovića, koji se tereti za zloupotrebu položaja, relaizirana nezakonita zapošljavanja u Elektroprivredi.

“Bibić i Zukić su od 1. aprila do 24. augusta 2016. ostvarili niz telefonskih komunikacija, odnosno 188 sms-ova i niz poziva u kojima su dogovarali zapošljavanja i koristili termin ‘projekat’. Potom su se dogovorili da grupi pridruže osobe koje bi na terenu pronalazili i sklapali dogovore sa onima koji bi za zaposlenje dali novac u iznosima od 16.000 do 19.000 maraka i druge neutvrđene iznose”, rekla je tužiteljica Jolović.

Ista optužnica Asima Sarajlića i Mirsada Kukića tereti za primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu utjecajem, Seida Fazlagića zbog pomoći počinitelju nakon izvršenog krivičnog djela, dok je Zukić optužen i za nedozvoljeno držanje oružja. Tužiteljica Jolović je u uvodnom izlaganju pomenula da se u ovom slučaju radi o lobiranju visoko uticajnih ljudi.

“Krivičnim djelom primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem su kršena ljudska prava, prije svega pravo na rad”, dodala je tužiteljica, te pomenula da u jednom dijelu optužnie Zukić govori “završi ovo”, nakon čega, prema njenim riječima, nema diskusije.

Pomenula je tužiteljica da se u ovom slučaju ne sudi stranci, već ljudima koji su zloupotrijebili svoje funkcije u stranci. Zukićev i Sarajlićev uticaj, kako kaže tužiteljica, najbolje se vidi u tački optužnice kada i “Kukić popušta”.

Odbrana je reagirala na pojedine navode Tužilaštva uz pojašnjenje da se izlazi van okvira optužnice, dok je Kukićev branilac Rifat Konjić dodao da ovo nije uvodna riječ, već analiza dokaza za završne riječi.

Tužiteljica je na kraju navela da će optužba saslušati 96 svjedoka, četiri vještaka i stručno lice, te priložiti materijalnu dokumentaciju, čime će dokazati počinjenje djela iz optužnice.

Zukićeva braniteljica Senka Nožica je navela da će uvodnu riječi dati nakon dokaznog postupka Tužilaštva, kada će ocjeniti da li će biti potrebe za predlaganjem dokaza Odbrane. Nožica je istakla da njen branjenik nije vrh stranke i da može biti samo pripadnik njenog vrha, ali da je suđenje potrebno “odvojiti od politike”.

“Nijedan od 96 svjedoka nije potvrdio da je moj branjenik tražio ili primio novac. To niti proističe iz tačaka optužnice koje ga terete, niti iz iskaza svjedoka”, rekla je braniteljica.

Ostale Odbrane su zadražale pravo da ne iznose uvodne riječi, osim Muhidina Kape koji brani Fazlagića i koji je istakao da njegov branjenik nije počinio krivično djelo, već je kolateralna šteta u ovom predmetu.

“Na teret mu je stavljena pomoć počinitelju, a ne zna se gdje je uopšte izvršenje djela”, rekao je Kapo.

Kako je (zamalo) ukinuto krivično djelo za koje su optuženi

Glasovima SDA, SDP-a, HDZ-a, PDA i SBB-a Predstavnički dom Federacije BiH je u junu 2018. ukinuo odredbe Krivičnog zakona FBiH na osnovu kojih su podignute optužnice protiv Asima Sarajlića, Mirsada Kukića i Amira Zukića.

Kukićeva prva saradnica, federalna zastupnica Elzina Pirić predložila je izmjene Krivičnog zakona BiH, odnosno izmjene člana 382. Upravo po tom članu, Tužilaštvo Kantona Sarajevo optužilo je, u predmetu BOSNA, Sarajlića, Zukića i Kukića za krivično djelo. Interesantno je da su ovaj zakon podržali skoro svi federalni zastupnici.

Kukić, Zukić i Sarajlić optuženi su na osnovu stava dva pomenutog 382. člana Krivičnog zakona FBiH: „Ko posreduje, koristeći svoj službeni ili društveni ili uticajni položaj ili drugi status, da službena ili odgovorna osoba u institucijama u Federaciji ili strana službena osoba ili arbitar ili sudija porotnik izvrši ili ne izvrši službenu ili drugu radnju, bit će kažnjen kaznom zatvora u trajanju od jedne do osam godina “, piše u još uvijek važećem stavu 2 člana 382 Krivičnog zakona.

Kako ovaj Zakon nije išao u prilog većini političara u Federaciji BiH danas je postignut konsenzus. Elzina Pirić je predložila, a 61 federalni zastupnik je podržao da se u potpunosti promijeni član 382. Žurnal je otkrio prijedlog novog stava 2 pomenutog člana zakona: „Tko zahtijeva ili primi mito, ili prihvati ponudu ili obećanje mita za sebe ili drugoga da iskorištavanjem svog službenog ili društvenog položaja ili utjecaja posreduje da se obavi službena radnja koja se ne bi smjela obaviti, ili da se ne obavi službena radnja koja bi se morala obaviti, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina“, piše u prijedlogu Kukićeve zastupnice Pirić.

Ipak, prijedlog nije došao do Doma; na kraju 2018. stari saziv nije radio kako treba, a novi to još nije stavio na dnevni red, tako da je na snazi i dalje onaj stari.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije