Ambasador Aggeler: 'OSCE je spreman pomoći Ustavnom sudu BiH'
Šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini ambasador Brian Aggeler sa saradnicima danas je posjetio Ustavni sud Bosne i Hercegovine. Ambasadora je, u posjetu, primila predsjednica Ustavnog suda Seada Palavrić sa saradnicima, koja je prezentirala funkcioniranje Ustavnog suda BiH u periodu nakon njegove majske posjete tom sudu.
Pri tome je ukazala na nerazumijevanje drugih institucija BiH, kad je riječ o finansiranju Ustavnog suda, na ponašanje koje Ustavni sud i njegove sudije čini ovisnim o izvršnoj vlasti odnosno ugrožava njihovu samostalnost i neovisnost.
Na pitanje ambasadora kako Ustavni sud uopće funkcionira u sadašnjim uvjetima, predsjednica Palavrić je istakla neprocjenjivu ulogu međunarodnih sudija koji su se maksimalno uključili ne samo u rješavanje predmeta iz apstraktne ocjene ustavnosti, već i u rješavanje predmeta iz apelacione nadležnosti građana.
UŽIVO | Pronađena još dva tijela, jedno u Buturović Polju, drugo na području Donje Jablanice
Naglasila je da, iako je ustavotvorac propisao trećina međunarodnih sudija i dvije trećine domaćih sudija kao članove Ustavnog suda BiH i time omogućio da domaće sudije donesu svaku odluku bez glasova međunarodnih sudija, činjenica je da zbog neizbora nedostajućih domaćih sudija Ustavni sud uopće ne bi mogao funkcionirati, i to već dvije godine.
Također je istakla da Ustavni sud ovakvim tempom odnosno radom samo u plenarnim sjednicama uspijeva riješiti jedva trećinu predmeta u odnosu na broj apelacija koje svakodnevno prispijevaju u Ustavni sud. Stoga trenutno u Ustavnom sudu postoji oko 10.000 neriješenih predmeta iz apelacione nadležnosti, dakle onih koji se tiču neposredno građana pojedinačno. Od toga, njih 4.000 čeka pripremljeno da budu izabrane nedostajuće domaće sudije (dvoje iz RS i jedan sudija iz FBiH koji treba doći umjesto Seade Palavrić koja za dva mjeseca navršava 70 godina).
Ambasador Aggeler: 'OSCE je spreman pomoći Ustavnom sudu BiH'
"Ambasador Aggeler je iskazao veliko razumijevanje za situaciju, u kojoj djeluje Ustavni sud Bosne i Hercegovine. Otuda i spremnost Misije OSCE-a u BiH da pruži pomoć Ustavnom sudu u njegovom radu, na svaki način koji je u njenoj nadležnosti. Prije svega, dogovorena je pomoć OSCE-a u realizaciji projekta pod nazivom 'Unapređenje kibernetičke sigurnosti Ustavnog suda', što je goruće pitanje za Ustavni sud, a za njegovo rješavanje u budžetu za Ustavni sud nema sredstava.
Na kraju je zaključeno da će se takvi sastanci nastaviti" saopćio je Ustavni sud Bosne i Hercegovine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.