Upoznajte Franzisku Wülle, prvu ženu koja "govori" za fudbalsku reprezentaciju Njemačke
Franziska Wülle se uspjela etablirati u Njemačkom fudbalskom savezu (DFB) u kojem dominiraju muškarci. Početak je bio težak, kaže ona za DW. Wülle je prva žena koja "govori" za mušku izabranu vrstu.
Dvorana u medijskom centru DFB-a u Herzogenaurachu je dobro popunjena. Oko 25 kamera je usmjereno prema podiju, koji je još uvijek prazan. Novinarke i novinari čekaju na početak presice s odbrambenim igračem "Elfa" Nicom Schlotterbeckom. Nakon posljednjih rezultata "Elfa", raspoloženje oko njemačke izabrane (muške) nogometne vrste je pozitivno, baš kao i kod svih prisutnih…
I tačno u 13:15 u medijski centar stiže Schlotterbeck, on slijedi glasnogovornicu DFB-a Franzisku Wülle i sjeda na podij. 32-godišnjakinja pogleda prema okupljenim predstavnicima medija, prijateljski se nasmije i sjedne pored njemačkog reprezentativca. Na brzinu se namjeste mikrofoni i onda ona pozdravlja sve okupljene i postavlja prvo pitanje defenzivcu Borussije iz Dortmunda. Nakon toga Wülle koordinira pitanja koja postavljaju medijski djelatnici. Nakon otprilike pola sata presica je gotova. A već je poznat i termin za sljedeću.
Zelenski pred najtežom odlukom, ovako više ne ide: Amerika je dala jasan zahtjev, može li ispuniti?
Prva glasnogovornica muške reprezentacije
Za Wülle su takvi termini postali rutina. Ona je učila zanat za sportsku novinarku, od prije dvije godine je lice medijskog odjela DFB-a, odnosno muške nacionalne reprezentacije. Neposredno prije Svjetskog prvenstva u Kataru 2022., ona je promijenila strane – i iz novinarstva prešla u ulogu glasnogovornice muškog "Elfa".
Od tada se njezin život znatno promijenio. Tokom velikih turnira, poput EURO2024, njezin posao određuje tempo njezinog života. "Ja volim raditi", kaže Wülle za DW, ali i priznaje: "Pogotovo ovih pola godine prije domaćeg Europskog prvenstva je bila ludnica. Što se tiče prijateljstava i porodice, pomalo sam ih i zapostavila".
Njemački medij o utakmici Srbije i Slovenije: 'Sportski eksplozivan balkanski duel'
U trenutku kada je postala nasljednica bivših glasnogovornika "Elfa" Haralda Stengera (koji je taj posao obnašao 2002.-2012.) i Jensa Grittnera (2012.-2022.), ona je taj posao preuzela kao 30-godišnjakinja s malo iskustva u PR-u. I odjednom se našla u središtu pažnje. Na svojoj prvoj presici u novoj ulozi bila je, kako se prisjeća, nervozna. "Ali imala sam veliku sreću da su Hansi Flick i Oliver Bierhoff, kao sportsko vodstvo reprezentacije, bili hrabri i htjeli su nešto isprobati – te su poslušali savjet mog tadašnjeg šefa Steffena Simona. I svaki dan na novom poslu bilo je izazova, izazova koje u takvom obliku nije doživjela nikada", kaže Wülle.
Muški kozmos…
Prve sedmice na novom poslu su bile intenzivne, radila je jako puno, ali se sve bolje privikavala na svoju novu ulogu – i novo okruženje. "Taj kozmos oko muške nacionalne reprezentacije je nešto u čemu dominiraju muškarci", zaključuje Wülle. "Ali mislim da se upravo po tom pitanju nešto mijenja. No, to još nije onako kako bi trebalo biti".
Kada je Wülle stupila na novu dužnost, ona je bila jedina žena u timu koji se brine oko muškog "Elfa". U međuvremenu su tamo već tri žene. "Kada bih se sad vratila deset godina unatrag, i kada bih vidjela da je jedna žena glasnogovornica nacionalne reprezentacije, mislim da bih pomislila kako je to baš jako cool", kaže ona za DW. I dodaje kako je važno da žene budu vidljive i u takvim područjima. Ona je bila pionirka u DFB-u. Ne želi prisvojiti zasluge za poboljšanje imidža Njemačkog fudbalskog saveza koje su se u međuvremenu dogodile, ali činjenica je da se u posljednje dvije godine dogodile znatne promjene.
Težak početak
"Kada sam počela, mi smo imali Svjetsko prvenstvo u Kataru, to su bile najteže moguće okolnosti koje si možete zamisliti", prisjeća se ona. "U historiji DFB-a, u kojoj je bilo i kriza, Katar je i sportski a i po pitanju imidža bio dno dna." A uz sve to, samo nekoliko sedmica nakon turnira uslijedio je i otkaz tadašnjem izborniku Hansiju Flicku.
Komunikacijski gledano, u sedmicama oko pustinjskog SP-a uslijedili su najveći izazovi u karijeri mlade šefice PR-a. Ona o "Katarskom scenariju" danas priča samokritično. "Nakon svega, mislim da je taj turnir sa svojim posebnim okolnostima za mene došao prerano. U nekim situacijama, ne baš u svim, ja sam imala drugačiju procjenu od drugih, ali interno nisam uspjela mojom argumentacijom uvjeriti druge u ispravnost tih pozicija", kaže Wülle. "Jednostavno sam tada morala nešto samouvjerenije zastupati moje mišljenje".
Nakon katarskog turnira, koji je na više razina bio veliko razočaranje, DFB je korigirao svoju strategiju i promijenio kurs. "Predstojeće domaće prvenstvo Europe smo htjeli iskoristiti kako bi promijenili raspoloženje", kaže Wülle. Umjesto strategije izbjegavanja (mogućih konflikata, nap. red.), DFB se fokusirao na otvorenu i autentičnu komunikaciju, pojašnjava ona.
Komunikacijski zaokret
Način na koji je DFB objavio kadar za EURO2024, odnosno imena nominiranih igrača, bio je veliki medijski uspjeh. Osim toga, dobri sportski nastupi "Elfa" pod dirigentskom palicom selektora Juliana Nagelsmanna pozitivno su utjecali na raspoloženje u Njemačkoj. Oko "Elfa" nastaje određena euforija, euforija koja znatno olakšava posao Wülle i njezinom timu.
"Franzi", kako glasi njezin nadimak, uvijek se može kontaktirati za vrijeme treninga, na konferencijama za novinare ili na drugim medijskim događajima. Njezin telefon često zvoni, ali svejedno ona uspijeva imati stvari pod kontrolom. "Ja sam jako samokritična. A pogotovo kad stvari ne funkcioniraju dobro, onda me to baš zaokuplja", kaže ona. I dodaje kako si ponekad priželjkuje i "mrvicu više opuštenosti”.
Ona se uspjela etablirati u "strašno brzom okruženju”. Unijela je i svježi vjetar u djelomično zastarjele strukture DFB-a. "Svatko zna da su mješoviti timovi uspješniji. Puno vremena provodimo u našem timu i svatko daje doprinos vlastitim pogledom na stvari", kaže Wülle. I za kraj baca pogled u budućnost:
"Mislim da smo na vrlo dobrom putu. Otvoreno komunicirati i pokazati jednu dozu transparentnosti", to je recept uspjeha ove 32-godišnjakinje.
"Bilo bi mi drago da nastavim ovim putem, pa i onda kad stvari sportski ne budu funkcionirale tako dobro."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.