Sretan nam rođendan!

Radiosarajevo.ba
Sretan nam rođendan!

Danas Radio Sarajevo slavi rođendan! Prije tačno deset godina počeo je eksperimentalni program na frekvenciji kultnog radija ZID. Dodjelom trajnih dozvola za emitiranje legendarna 89,9 prešla je u 90,2 Mhz. Znači, mi čuvamo tekovine nekadašnjeg radija Sarajevo (također počeo emitiranje u aprilu, ali 1945.) i tradiciju radija ZID. I dalje smo antifašistički i „alternativni“, mada je nekad ratnih 90-ih na radiju alternativa bila česta koliko i komercijala, a danas ste alternativni ako u porodičnom terminu pustite Rage Against The Machine.

No, bilo je to vrijeme kad se živjelo od donacija, a ne od reklama. Mnoge radiostanice su nestale / prodane su i na radiju se desila neka tranzicija, baš kao u privredi. Krenuli smo se boriti sa surovim tržištem. S obzirom na to da smo 9 godina tu, borba nije izgubljena. Dok čujete naš FM signal s Grdonja, Radio Sarajevo neće pasti!

S obzirom na to da je Elvis J. Kurtović faktički "prvi poslijeratni spiker Radio Sarajeva" i prvi zaposleni na ZID d.o.o. - Radio Sarajevo, evo nekoliko njegovih sjećanja:

„Grupa entuzijasta odlučila je pokrenuti program na frekvenciji ratnog legendarnog Radio Zida, koji je prestao s emitiranjem svog programa i na čijoj je frekvenciji išao strani satelitski program. Rečeno mi je da će to biti "nešto super", a da ja sjednem, protabirim malo software i kompjuter i da krenem lagano s programom koji ispočetka niko neće slušati, jer su svi navikli na toj frekvenciji slušati stranjsku muziku i vijesti.

Dok nam se ne izgradi novi studio na vrh Bosmala (išli smo s mnogo oduševljenja da ga gledamo dok se gradio!) program je išao iz studija starog Radio Zida na Zetri.

I tako sam ja 1. aprila 2005. u 10 sati smotano pozdravio nekolicinu slučajnih slušatelja u fazonu spikera Radio Tirane iz starih viceva: "Dobro jutro, dragi Predsjedniče!"

Puštao sam muziku, čitao vremensku prognozu, oko 4 opet uključivao satelit, a nakon petnaestak dana 'nafatali' su još jednog mladog radiotalenta Dinu, s kojim bih oko 11 silazio u kuglanu Zetre i pio kafu. Divota!

Osnovnu, srednju školu i fakultet završih na Koševu, a sad mi je i posao bio na 5 minuta pjehe od kuće... Kako se situacija s Bosmalom zakomplicirala meni su se vremenom javljale fiks ideje "otići u penziju i umrijeti, a da se nigdje ne mrdnem s Koševa i nikad ne sjednem u vozilo GRASA..."

Tek kad su stari ljudi počeli zvati naš radio, tražeći nekog 'iz arhive' ili 'muzičke produkcije' ili 'redakcije ozbiljne muzike' shvatio sam veličinu imena Radio Sarajevo...

Objašnjavao sam im da sada ima Radio Federacije i BH Radio i neka tamo zovu.

I tada shvatih - pa ja sam prvi poslijeratni spiker Radio Sarajeva!

Doduše ne znam izgovoriti "r" , brkam ne samo "č i ć" i "dž i đ" nego i "č i dž" i "ć i đ" , kad mi se nešto pokvari, odmah opsujem bez da provjerim jesam li stišao mikrofon itd., ali ništa u Sarajevu nije kao što je nekad bilo - pa zašto bi strožiji kriteriji bili za prvog poslijeratnog spikera?

Prve historijske riječi tipa: "A sada ćemo slušati englesku grupu 'Purpurno Crveno' i njihovu pjesmu 'Dijete u vremenu' naravno nisu sačuvane. Kao i mnoge radioemisije inače..."

Iduće godine u ovo doba slavimo jedanaest godina, a bogami će se morati i koje janje okrenuti... I da ne zaboravimo, naš portal naredne će godine postati sedmogodišnjak. Već!

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije