Falco weekend na RSA

Radiosarajevo.ba
Falco weekend na RSA

Ime Johann Holzel nikome vjerovatno ne znači apsolutno ništa, osim što zvuči "njemački". Međutim Falco već budi uspomene na hitove 80-ih godina: Jeanny, Der Komissar, Vienna calling, Rock me Amadeus...

Johann, tj. Falco, kako mu je glasilo umjetničko ime, je najprodavaniji austrijski muzičar svih vremena - navodno preko 20 miliona albuma i 15 miliona singlova je kupljeno širom svjeta, a čovjek je i prvi izvođač na njemačkom jeziku koji je dospio na prvo mjesto američke Billboard liste. Poznat je i po svojoj unazad zalizanoj frizuri, koju je nosio skoro tokom cijele karijere.

Već u najranijem djetinjstvu, kažu dok je još bio beba, pokazivao je muzički talenat, a u 5 godini je išao na prijemni za Bečku muzičku akademiju, gdje je potvrđeno da ima savršen sluh. Pohađao je i Bečki muzički konzervatorij, ali je brzo napustio školu kako bi postao "pravi muzičar". Odlazi u tadašnji Zapadni Berlin te svira u raznim bendovima, uključujući punk-rock sastav, te disco bend.

Ime Falco je uzeo po istočno-njemačkom skijaškom skakaču Falku Weispflogu, a pod tim imenom izdaje prvi solo album Einzelhaft 1982. godine, na kojem je odmah imao veliki hit Der Komissar (komesar, policijski inspektor). Pjesma je došla na prva mjesta top lista u Evropi, ali ne i u Americi. Slabu prođu potencijalnog hita iskoristila je američka pjevačica Laura Branigan i uzela muziku Komissara te napravila pjesmu na engleskom Deep in the dark za svoj drugi album Branigan 2. Pjesmom se okoristio i britanski bend After the fire, te napravio istoimenu pjesmu ali sa promjenjenim riječima, a numera je došla na 5. mjesto američke liste singlova 1983. godine.

Nakon što je s drugim albumom doživio neuspjeh izvan Austrije i Njemačke, Falco počinje eksperimentisati sa textovima na engleskom jeziku, što je rezultiralo njegovim najslavnijim albumom i najpoznatijim singlom. Ploča Falco 3 donosi mu internacionalnu slavu zahvaljujući hitu Rock me Amadeus, djelomično inspiriranom filmom Amadeus. Ovaj put uzima prva mjesta top-lista i u Engleskoj i u Americi, a sam album dolazi na visoko treće mjesto. Čak se uspio probiti i na prvo mjesto u Japanu. No, to nije bilo sve, uspješan put nastavljaju i druge pjesme s "3-ce": Vienna calling i čuvena balada Jeanny. Ova potonja je izazvala kontroverze jer je pričana iz lika mogućeg silovatelja ili ubice, pa je dosta stanica odbilo da je pušta, dok su je u Americi ignorisali.

Četvrti album Emotional je donio par novih internacionalnih singlova poput Comming home (Jeanny part 2) i The Sound of Muzik, ali ni blizu tako uspješnih kao prethodni. Pokušaj ponovnog proboja na američko tržište bio je sa albumom Falco meets Brigitte Nielsen, rađen s čuvenom danskom manekenkom i glumicom, tada popularnom zbog uloga u akcionim hitovima 80-ih Red Sonja, Rocky IV, te Cobra, ali i zbog braka sa Sylvesterom Stalloneom.

Nakon toga njegova karijera je bila i dalje uspješna u kontinentalnoj Evropi, ali više ne toliko u Engleskoj i Americi. Redovno je izdavao albume i održavao kakvu takvu popularnost, ali nije doživio izdavanje osmog albuma Out of the dark 1998. godine. Poginuo je u saobraćajnoj nesreći u februaru iste godine - njegov Mitsubishi Pajero sudario se sa autobusom u Dominikanskoj Republici. Bio je i veliki prijatelj nekadašnjeg legendarnog austrijskog vozača i trostrukog svjetskog šampiona Formule 1, Niki Laude. Niki Lauda je 1979. osnovao vlastitu avio-kompaniju Lauda air (koja je radila unutar Austrian airlinesa sve do marta ove godine), a jedan avion Boeing iz svoje flote Lauda je nazvao Falco, u čast pokojnog pjevača i prijatelja.


 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije