Sve snimljeno na zastrašujućem videu: Orke napale najveću ajkulu na svijetu i pojele joj jetru
Poznato je da orke vole jesti jetru grabežljive velike bijele ajkule, Carcharodon carcharias, i na plažama su otkrivene mnoge lešine čiji su vitalni organi naizgled hirurški uklonjeni. Ovi sisavci bez ruku, orke - Orcinus orca, prikladno poznate kao kitovi ubice - izumile su impresivnu tehniku za izvođenje ovog jezivog postupka.
U slučaju velikih bijelih, orke su primijećene kako iskorištavaju "toničnu nepokretnost" grabežljivca u kojoj okretanje tijela ajkulu šalje u katatonično stanje. Orke su primijećene kako se zabijaju u morske pse kako bi ih dezorijentirale i potom plivaju okolo s njima zarobljenima naglavačke u čeljustima orke. Nakon što ajkula postane katatonična, orke prionu na posao grizući joj trbuh.
Sada, novi video koji je snimio James Moskito, izvršni direktor kompanije Ocean Safaris, prikazuje kitopsinu koja prolazi istu smrtonosnu proceduru. Ove ajkule, Rhincodon typus, najveći su morski psi i ribe na svijetu (iako je Mola mola teža, i njihova ogromna veličina znači da nema puno predatora koji ih se usude napasti, ali očito to nije dovoljno kad orke vrebaju.
U Njemačkoj uhapšen 47-godišnji Bosanac: Osumnjičen da je džepario penzionere po tramvaju
Jeziva Moskitova snimka mogla bi biti prvi poznati video koji prikazuje interakciju predatora i plijena između orki i kitopsina. Na njemu vidimo orke kako se približavaju kitopsini za koju se procjenjuje da je dugačka oko 18 metara, sve dok joj jedna od njih ne "usisa" donji dio trbuha.
"Ušli su i zagrizli kitopsinu za stomak", rekao je Moskito za LiveScience. "Čini se da su ciljali na jetru, koju su pojeli, a onda je kitopsina samo pala na dno, bez ikakvih pokreta - pretpostavljam da je bila mrtva."
Ubilački pohod se nastavio pa je ekipa na mjestu događaja svjedočila kako su orke nedugo nakon toga napale i ubile još jednu kitopsinu. To je nesretna sudbina za nedvojbeno dobre momke iz oceana, budući da se, uprkos svojoj ogromnoj veličini, kitopsine smatraju nježnim divovima koji se hrane sitnim plijenom poput planktona, lignji i sardina.
Znanje o nutritivnoj vrijednosti jetre ajkule nešto je što se nekako proširilo među orkama - mnogi naučnici pretpostavljaju da se znanje "prenosi društvenim putem", što je, čini se, isto kako su ti morski sisavci usavršili umijeće napada na jahte i uništavanja njihovih kormila, naizgled kao odmazdu za udarce na plovila.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.