6 ustaljenih grešaka u grafičkom dizajnu

Promotivni tekst
6 ustaljenih grešaka u grafičkom dizajnu
Grafički dizajneri moraju da vode računa o detaljima, a od njih se često zahtjeva da više poslova rade istovremeno.

Ovakva praksa lako može dovesti do grešaka. Evo nekoliko uobičajenih koje grafički dizajneri prave i savjeta kako da ih izbjegnete.

Zarobljavanje u okvir

„Misliti izvan kutije” je jedna stvar, a dizajnirati druga. Prečesto dizajneri sebi bespotrebno nameću ograničenja. Rezultat je predvidiv, dosadan dizajn. Kada su u obavezi da iskoriste fotografije kao pomoćno sredstvo, većina dizajnera ide ka uobičajenim pravougaonim ili kvadratnim okvirima umjesto da isproba neki uzbudljiviji način da inkorporira fotografije u dizajn.

Postoji nekoliko načina da budete kreativni u svojim prikazima. Možete, na primjer, koristiti „deep etch” tehniku za vađenje fragmenta slike i dodati tipografije tako da kao rezultat dobijete sliku koja je integralni dio dizajna.

Pravopis i neobraćanje pažnje na detalje


Biti detaljan i perfekcionista je važna vrlina svakog dizajnera, a naročito onih koji se bave print-dizajnom. Ako pogriješite u dizajnu veb-sajta, greška se, ma kako velika bila, uvijek može ispraviti. Ali, kada materijal jednom ode u štampu, bilo kakvo ispravljanje ili previše košta ili nije moguće. Rijetko ćete dobiti zeleno svjetlo da pripremu i štampanje radite iz početka.

Zamislite da pogrešan broj telefona vašeg klijenta ili kompanije za koju radite stoji na bilbordima širom zemlje. Koliko samo novca takva vrsta greške može stajati? Vjerovatno će vas koštati posla, a ukoliko ste frilenser možete podleći i tužbi. Zato se pridržavajte narodne mudrosti: jednom mjeri, dvaput sijeci. Prije slanja finalne verzije, uvijek, u saradnji sa lektorom, provjerite tekst po pitanju pravopisnih, gramatičkih i stilskih grešaka.

Slijepo insistiranje na jednom jedinom alatu

Često se dešava da dizajneri postanu zavisni od alata sa kojim najviše rade, naročito osnovnih, poput Photoshopa. Iako je ovaj program jedan od najpraktičnijih za posao dizajnera, on ne mora biti najbolje rješenje za svaki problem.

Kada radite sa projektima koji uključuju rad na tipografiji ili se bavite logoima, Adobe Illustrator je, na primjer, mnogo praktičniji i univerzalniji. Najbolja opcija je da ovladate svim Adobe alatima i postanete certifikovani Adobe stručnjak.

Pokazivanje samo dovršenog rada klijentima

Komunikacija sa klijentima je izazov za veliki broj dizajnera. Izvještavanje klijenata o procesu rada je veoma važno i može vam spasiti posao. Klijenti vole da učestvuju u procesu, dok većina dizajnera ima naviku da radi izolovano jer tako održava fokus na projektu. Treba naći zlatnu sredinu.

Upravo zbog ovih problema važno je postaviti rokove i utvrditi kada klijent može da vidi neke faze u izradi. Ovo dizajnere čuva mukotrpnog rada na rješenju, koje u posljednjem minutu može biti promijenjeno od strane klijenta koji nije zadovoljan, a ne možete ga kriviti, jer tada prvi put vidi rješenje.

Izbjegavanje predefinisanog dizajna radi originalnosti

Isto kao što je opasno držati se provjerenih rješenja, opasno je i biti previše originalan. Originalnost i kreativnost su važne, ali treba da postoji razlika između umjetnosti i dizajna. U umjetnosti je neoriginalan rad nedopustiv, a u dizajnu je često neophodan, i zbog brzine i zbog funkcionalnosti.

Rijetki su slučajevi da in-house dizajner kreira izuzetan dizajn, koji pomjera granice. Češće se njegov rad svodi na zadatke koji se u velikoj mjeri ponavljaju kroz kratke rokove. Korištenjem unaprijed definisanih šablona povećaćete produktivnost. Bilo da ih kupujete ili sami pravite, ukoliko radite u korporativnom okruženju, potrudite se da ih što više iskoristite.

Neorganizovanost radnog prostora

Kada dizajneri drže svoj radni prostor urednim, i obavljanje zadataka ide lakše. Isto važi i za radnu površinu kompjutera. Potrudite se da smisleno organizujete fajlove. Imenujte svaki projekat i layer u Photoshopu kako biste sebi olakšali navigaciju. Ovo je naizgled banalan savjet, ali, zapravo, iznenađujujuće malo dizajnera uredno sortira dokumente.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije