O zapošljavanju osoba sa invaliditetom

Radiosarajevo.ba
O zapošljavanju osoba sa invaliditetom

Tekst prenosimo sa portala Manjine.ba.

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom počeo je sa radom u martu ove godine. O dosad urađenom i ciljevima na kojima će Fond raditi u budućnosti razgovarali smo sa Šejlom Hrustemović, glasnogovornicom Fonda.

Manjine.ba: Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom je počeo sa radom prije nekoliko mjeseci. Šta je urađeno u ovom kratkom periodu?

Hrustemović: Možemo se pohvaliti dobrim rezultatima, jer smo i  pored nedorečenosti  pojedinih odredbi  Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba sa invalditetom  uspjeli  od privrednih i drugih pravnih subjekata naplatiti iznos od  222.ooo konvertibilnih maraka po osnovu obaveza plaćanja posebnog doprinosa za podsticanje rehabilitacije i zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Od navedenog  iznosa Fond  je isplatio 120.000 konvertibilnih maraka po osnovu naknada poreza i doprinosa  za zaposlene osobe sa invaliditetom u zaštitnim radionicama, organizacijama osoba sa invaliditetom i samostalnim poduzetnicima. Isplata novčanih nadoknada se svakodnevno nastavlja po osnovu podnešenih zahtjeva. Naime, ovom aktivnošću osigurana je održiva zaposlenost osoba sa najvišim procentom invalidnosti ( tzv. zapošljavanje po posebnim uslovima). Sa predstavnicima Federalnog  ministarstva finansija, Poreske Uprve FBiH i Penzijsko Invalidsko osiguranja  dogovoreno je da su privredna društva za zapošljavanje osoba sa invaliditetom do daljnjeg oslobođeni plaćanja poreza na dohodak i obaveznih doprinosa u skladu sa odredbama Zakona o porezu na dohodak  i Zakona o doprinosima. Na navedenim konsultacijama je potvrđeno da će zaposlene osobe sa invalidtetom u ovim društvima moći nesmetano koristiti  pravo iz obaveznih osiguranja. Ovim su osigurani dodatni uslovi za održivost zaposlenja osoba sa invalditetom pod posebnim uslovima kao i finansijska stabilnost Fonda. Uspješnom realizacijom gore pomenutnih aktivnosti u Fondu su osigurana sredstva za objavljivanje Javnih poziva za dodjelu novčanog stimulansa za nova upošljavanja osoba sa invaliditetom pod opštim i posebnim uslovima kao i sredstva za finansijsku konsolidaciju privrednih društava za zapošljavanje osoba sa invalidtetom. Sve navedeno ukazuje na činjenicu da je Fond svojim aktivnostima u kratkom periodu konkretno podržao održivost zaposlenja osoba sa invalidtetom kao i stvorio mogućnosti privrednim i drugim subjektima da izvrše nova upošljavanja osoba sa invalditetom .

Manjine.ba: Koliko vam zakoni idu na ruku?

Hrustemović: Sve ove aktivnosti realizovane su nejasnoj i nedorečenoj zakonskoj regulativi. U tom smislu je Fond sa predstavnicima privrednih društava za zapošljavanje  osoba  sa invalditetom i organizacijama osoba sa  sa invaliditetom kroz novoutemeljeno Koordinacijsko vijeće pokrenuo aktivnosti za izmjene i dopune Zakonskih propisa kako bi se otklonile nejasnoće i nedorečenosti u postojećim odredbama.

Manjine.ba: Podijelite s nama primjer pozitivne priče, uspjeha pojedinca (pojedinaca) koji je zaposlen uz pomoć  Fonda.

Hrustemović: Uloga Fonda nije posredovanje u  zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Tu funkciju obavlja Federalni zavod za zapošljavanje. Naša  nadležnost se ogleda u poduzimanju konkretnih mjera i transparentne distribucije Zakonom definiranih prihoda za stvaranje uslova za unapredjivanje profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja ovih osoba te je u skladu sa navednim Fond u ovom proteklom periodu finansijski podržao održivost zaposlenja osoba sa invaliditetom, naravno shodno svojim trenutno skromnim mogućnostima.

Manjine.ba:Kako izgleda trenutno situacija sa zapošljavanjem osoba sa invaliditetom u FBiH, i na čemu vi namjeravate raditi u budućnosti?

Hrustemović: Nažalost još uvijek ne postoji evedencija o zaposlenim osoba sa invaliditetom u FBiH, stoga Vam nismo u mogućnosti dati tu informaciju. Vođenje ove evidencije je prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju u nadležnosti kantonalnih službi za zapošljavanje. Mi nastojimo u saradnji sa Federalnim  zavodom  za zapošljavanje, takođe i kroz izmjene i dopune Zakona obezbjediti da se ova evidencija vodi ažurno i da se uspostvaiti jedinstvana baza podataka. Što tiče situacije u RS- u ne raspolažemo  informacijama o tome. Naši planovi u budućnosti su poduzimanje mjera za posticanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom pod opštim uslovima u što većem broju, jer to je smisao njihove uspješne intergracije u društvenoj zajednici. U tu svrhu potrebno je obezbjediti sredstva za adaptaciju radnih prostora i radnih mjesta kod svih poslodavaca a to se može najuspješnije postići u saradnji sa lokalnim zajednicama, službama za zapošljavanje, Fondom penzijskog- invalidskog osiguranja FBiH i drugim zainteresovanim subjektima.

Manjine.ba:Možete li navesti neke organizacije, firme, institucije koje su najviše izašle ususret zapošljavanju osoba sa invaliditetom?

Hrustemović: Mi za sada posjedujemo jedino podatke o  zaposlenim osoba sa invalditetom u privrednim društvima koja su osnovana radi zapošljavanja osoba sa invaliditetom kao što su  „TMP“ Sarajevo, „DES“ d.o.o. Sarajevo, O.R. „Reha Centar“ Tuzla, „Pismolik“ d.o.o. Sarajevo, „Mioblast“ Tuzla i udruženjima osoba sa invaliditetom, („Savez slijepih FBiH“ , „Savez paraplegičara oboljelih od dječije paralize FBiH“ i dr.) a to  je zapošljavanje  pod posebnim uslovima. Što se tiće zapošljavanja pod opštim uslovima mi nastojimo dobiti informacije od svih poslodavaca u FBiH o zaposlenim osoba sa invaliditetom a u cilju izvršavanja njihove zakonske obaveze da na ukupan broj zaposlenih , zapošljavaju određeni broj osoba sa invaliditetom. Naime, taj proces sporo ide zbog pomenutih nejasnoća u Zakonu.

Manjine.ba:Koliko je među poslodavcima u BiH raširena diskriminacija prema osobama sa invaliditetom?

Hrustemović: Kao što je opšte poznato problem diskriminacije u zapošljavanju je veoma izražen. Svrha donošenja Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljaanju i zapošljavanju osoba sa invalditetom i osnivanja Fonda je da se i ovaj  problem ublaži i da se osobama sa invaliditetom omogući konkurentnije učešće na tržištu u skladu sa njihovim kompetencijama.

Manjine.ba:Mogu li se na web stranici Fonda naći sve potrebne informacije za zainteresovane i koje još izvore informiranja predlažete kako bi se što efikasnije provodila profesionalna rehabilitacija i zapošljavaje osoba sa invaliditetom?

Hrustemović: Naša web stranica je svakako izvrsan izvor i za poslodavce i  osobe sa invaliditetom, jer se na istoj mogu informisati o svojim pravima i obavezama, preuzeti odgovarajuće obrasce , pronaći adekvatne informacije o projektima i programima, te pratiti sve aktuelnosti vezane za naš Fond.  Što  se tiče drugih izvora informisanja  potrebno je  da i druge institucije a takodje i  organizacije osoba sa invalditetom u većoj mjeri obezbjede pristupačne informacije o mogućnostima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje putem svojih glasila i slično. Problem je i što naši mediji ne posvećuju dovoljno pažnje ovoj temi, a zbog svega navednog postoji deficit informacija o ovim pitanjima , zbog čega se ne postiže potrebna komunikacija izmedju poslodavaca , nadležnih institucija i nevladinih organizacija , a naročito organizacija osoba  sa invaliditetom.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije