Međunarodni dan Bijelog štapa
Međunarodni dan slijepih je 15. oktobra, a već danas počinje prigodno obilježavanje ovog dana u Biblioteci za slijepa i slabovidna lica Bosne i Hercegovine svečanost povodom toga održat će se u petak.
Tim povodo, razgovarali smo sa direktorom Biblioteke za slijepa i slabovidna lica Bosne i Hercegovine, jedinoj takvoj instituciji u našoj zemlji. Gospodin Sakib Pleh za RadioSarajevo kaže:
''Biblioteka za slijepa i slabovidna lica je jedinstvena institucija te vrste u našoj državi. Ona omogućuje korištenje bibliotečke građe u dostupnim tehnikama za slijepa i slabovidna lica. Međunarodni dan bijelog štapa ćemo obilježiti tako što ćemo upriličiti druženje za naše korisnike biblioteke sa Vedranom Seksan, glumicom i autoricom kolumne Seksan i grad, koju je lično pročitala u tonskom studiju za potrebe naše biblioteke.''
Biblioteka broji 1158 članova, od kojih se veliki broj njih koristi digitalnom tehnikom pri čitanju, odnosno slušaju zapise. Veliki broj korisnika ne poznaje Braillevo pismo. Od 1158 članova, 87 je novoosljepljenih ratnih vojnih invalida, koji, također, ne poznaju Braillevo pismo, otkriva direktor Pleh.
''Potpisom UN-ove konvencije o pravima osoba s invaliditetom se ništa nije promjenilo, status Biblioteke, kao i status samih slijepih i slabovidnih je ostao isti kao što je bio i prije potpisivanja Konvencije'', kaže direktor Pleh i dodaje kako je stanje loše, budući da jedini koji mogu da promijene stanje je država Bosne i Hercegovine, a država ne ispunjava svoje dužnosti.
Sama biblioteka ima 19 250 bibliotečkih jedinica, a ta cifra raste zahvaljujući i izdavačkoj funkciji koju Biblioteka ima. Tako se godišnje izda oko 100 naslova u audio formi i 10-ak knjiga na Brailleovom pismu. U posljednje vrijeme, knjige se izdaju i u novom formatu – Daisy. Knjiga je i dalje u audio formatu, a specijalizirani player – Daisy Player – omogućuje korisniku da se vrati na pojedine dijelove knjige, bilo to poglavlje ili čak jedna riječ u djelu.
''Biblioteka usko surađuje s bibliotekama ove vrste iz drugih gradova i redovno im dostavljamo potrebnu građu. Nerijetko šaljemo našu građu i širem svijeta, pokrivamo područje bivše Jugoslavije, ali i šire. Prednost je u tome što je biblioteka po međunarodnim standardima oslobođena plačanja poštarine, pa ne postoj troškovi te vrste'', dodaje direktor Pleh i tvrdi kako njegovim korisnicima najviše smeta to što nije riješeno pitanje finansiranja ustanova ove vrste.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.