Penzionisani rudar izrađuje mlinove za kafu u obliku minareta bosanskih džamija
Nakon što se godinama bavio izradom standardnih ručnih mlinova za kafu, Sadik Nuhanović iz Lukavca sa svojim bratom od nedavno je počeo da ih pravi u obliku džamijskih munara. Izrađuje drvene i mlinove od prokroma, a tvrdi da su napravljeni bez ijednog šarafa.
˝Uzeli smo sebi u amanet da počnemo praviti nešto jedinstveno na bh. ržištu, pa smo počeli praviti mlinove u obliku munara bosanskih džamija. Posjećujući sajme u BiH i u regionu, nisam vidio da neko proizvodi nešto slično˝, priča Nuhanović u razgovoru za Anadolu Agency (AA), koji je svoje mlinove predstavio na ovogodišnjem Sajmu šljive u Gradačcu.
Inspiraciju pronalazi u starim bosanskim džamijama, a drveni se mlinovi, pojašnjava, prave od drvenog materijala koji mora ispuniti posebne kvalitativne uslove.
˝Ako gledamo drvene mlinove, to je orahovo drvo staro i sušeno najmanje 20 godina. Sve je ručna izrada. Drugi se prave od prokroma. Treba mnogo vremena i morate biti vrhunski majstor da biste to napravili, jer ovdje nema nijednog šarafa koji to steže. Znači, sve mora biti knap da bi bilo to to˝, objašnjava Nuhanović, dodajući da svoje mlinove ne voli nazivati suvenirima, jer oni izvrsno obavljaju svoju funkciju, a nakon mljevenja zrna, kafa bude sitna poput brašna.
Procedura mljevenja je, navodi, uobičajena, ali vrlo jednostavna i ne zahtijeva veći napor, pa bez problema kafu mogu mljeti i djeca.
Dok je izrada drvenih mlinova nešto složenija, metalne je, kaže Sadik Nuhanović, lakše i brže napraviti. Najveća je potražnja, navodi, bila neposredno nakon rata, kada materijal i alat nije ispuštao iz ruku, a kupci su naručivali po više komada.
˝Poslije rata, 1996. i 1997. godine prodao sam 150 do 200 komada metalnih mlinova. Na drvenim ima mnogo više posla, a zahtijevaju i više truda i umjetnosti. Vidite da je to nešto zaista prelijepo i mislim da će i kupci koji ih kupuju sebi za kućnu upotrebu ili nekome za poklon biti zadovoljni˝, priča Nuhanović, dodajući da se cijena kreće od 100 do 150 KM.
Inače, ovaj je penzionisani rudar zanat je naučio od svog oca, koji je bio stolar, a prije 35 godina poklonio mu je ručni mlin za kafu, sa posebno izrezbarenim meljcem, koji je odvojivi, ali pripadajući dio mlina.
Nuhanović je naglasio da prženje i ručno mljevenje kafe predstavljaju poseban užitak i zadovoljstvo prilikom ispijanja ovog ukusnog napitka.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.