Ovako je govorila Madeleine Albright: Zaustavite negiranje genocida u Srebrenici
Umrla je Madeleine Albright, prva žena državna sekretarka SAD, koja je pomogla u vođenju spoljne politike Zapada nakon Hladnog rata, ali i velika prijateljica Bosne i Hercegovine.
Bivša američka državna sekretarka Madeleine Albright je 2020. nekoliko dana prije 25. godišnjice genocida u Srebrenici istakla je da je vrlo važno da se zna šta se dogodilo u tom bosanskohercegovačkom gradu u julu 1995. godine.
Srebrenički genocid i istina i pravda
"Dok obilježavamo srebrenički genocid, moramo ispričati priču o onome što se tamo dogodilo, smatrati počinitelje odgovornima i suprotstaviti se bilo kakvim naporima da se negira patnja žrtava. To je jedini način da istina i pravda prevladaju", poručila je Albright tada na Twitter profilu.
Upoznajte Varvaru Šešliju Vaks: Jedinu djevojku iz Sarajeva koja vozi skate
Jedna od, za Bosnu i Hercegovinu, najpoznatijih američkih političarki i državnica 2020. godine je objavila novu, sedmu knjigu “Pakao i druge destinacije”.
Prije 14 godina, 2008. u glavnom gradu BiH je proglašena počasnom građankom Sarajeva.
Albright će, zbog njenog doprinosa miru u vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu, dugo pamtiti svi Bosanci.
Posebno se istakla izuzetnih doprinosima u pružanju podrške u borbi za odbranu Sarajeva i Bosne i Hercegovine, te razvijanju odnosa među ljudima različitih nacija, vjera i kultura.
Pamtit ćemo njen dolazak u Sarajevo u proljeće 1994. u svojstvu prvog člana kabineta američkog predsjednika Billa Clintona, u posjeti opkoljenoj bh. prijestolnici.
Zapamtili smo, da je tada parafrazirajući bivšeg predsjednika SAD Johna Kennedyja u podijeljenom Berlinu 1961. godine, istakla prilikom posjete našem glavnom gradu: „Ja sam Sarajka“, te tako "začepila" usta aktuelnim pregovaračima Europske zajednice koji su predlagali podjelu grada.
Ljubav prema BiH
S posebnim ljubavlju isto je ponovila, nakon reintegracije sarajevskih općina, i to opet za vrijeme svoje posjete Sarajevu, u martu 1996. godine.
Podsjetimo da je Albright je stara poznanica člana Predsjedništva BiH i lidera SNSD-a Milorada Dodika.
Albright je odigrala ključnu ulogu u dovođenju Milorada Dodika na vlast, za koga je kazala da je "svježi dašak vjetra na Balkanu".
FOTO: Arhiv: Madeleine Albright
I svih poslijeratnih godina Albright je pružala je podršku nezavisnosti i cjelovitosti Bosne i Hercegovine.
Madeleine Albright je BiH posjetila 2015. godine kada je obišla sarajevsku Vijećnicu. Tom je prilikom upoznata i sa historijatom i značajem Vijećnice, posebno sa akcentom na njeno paljenje i uništavanje, te sa procesom obnove ovog reprezentativnog objekta.
FOTO: Arhiv: Madeleine Albright u Vijećnici
Albright je tada pogledala i dvije izložbe koje su posvećene 20. godišnjici genocida u Srebrenici, a koje su bile postavljene u auli Vijećnice.
Posebno je bila vezana za stradanje Srebrenice.
"Genocid u Srebrenici nas obavezuje da zločinci dobiju zasluženu kaznu te da nastavimo borbu za izgradnju Bosne i Hercegovine i Zapadnog Balkana kao država i društva zajedničkih vrijednosti. Došlo je vrijeme da nešto naučimo iz grešaka domaćih i međunarodnih aktera", poručila je predsjednica je dvije godine Albright.
FOTO: Arhiv: Madeleine Albright
Madeleine Albright imala je veliku ulogu u kreiranju američke politike na zapadnom Balkanu. Ona je na panelu Atlantskog savjeta pod nazivom "Izgradnja temelja u SAD-u za američko liderstvo u inozemstvu" najavila kako "izborom Joea Bidena i Kamale Harris imamo priliku za novu politiku, jer vjerujem da ulazimo u jednu potpuno novu eru".
Madeleine Albrigrht preminula je od posljedica karcinoma u dobi od 84 godine.
Vrijeme i mjesto sahrane bit će određeni naknadno.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.