Zemaljski muzej slavi 136. rođendan: Slobodan ulaz, radionice i nova stalna izložba
Najvažnija savremena naučno-obrazovna i kulturna institucija u Bosni i Hercegovini, Zemaljski muzej BiH danas obilježava svoju 136. godišnjicu postojanja, a tim povodom i na ovaj značajan datum pripremljen je niz sadržaja za posjetioce.
Obilježavanje 1. februara, dana kada je osnovan Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine, tradicionalna je manifestacija tokom koje se posjetiocima nudi veliki broj sadržaja.
Javnosti će biti predstavljena nova stalna izložba "Vodozemci i gmizavci BiH" autora Adnana Zimića. U historiji Muzeja to je prvi put da su na jednom mjestu prezentirane sve do sad otkrivene vrste herpetofaune u njihovim prirodnim staništima.
Iz UKC Tuzla demantovali informaciju o četvrtoj žrtvi nesreće u Brčkom
Vrste su prikazane na potpuno realističan način, uključujući varijacije i spolni dimorfizam. Većina (75 posto) izloženih vrsta stvorena je 3D skeniranjem, modeliranjem i printanjem, dok je ostatak predstavljen prepariranim životinjama.
Bosna i Hercegovina je centar raznolikosti evropske herpetofaune, koju čine najmanje 53 autohtone vrste: devet repatih vodozemaca, 13 žaba, 14 zmija, četiri kornjače i 13 guštera.
Čuvar historije Bosne i Hercegovine: Zemaljski muzej danas slavi 136. rođendan
Gotovo polovina vrsta (40 posto) pokazuje određeni nivo endemizma, od čega su najčešći endemi Dinarida ili južnog dijela Balkanskog poluotoka.
BiH se posebno ističe kao regija od posebnog značaja za zmije otrovnice (engl. Important Viper Areas – IVA), za petrofilne zajednice guštera te kao stanište evolutivno jedinstvenih vrsta poput čovječije ribice.
Kako je iz Zemaljskog muzeja BiH ranije najavljeno, uz cjelodnevni program obilježavanja 136. godišnjice od osnivanja te institucije, uz stalne izložbene postavke na sva tri odjeljenja, pripremljen je i dodatni sadržaj za sve uzraste.
Tako će posjetioci imati priliku da pogledaju "Sarajevsku Hagadu", bit će upriličena i promocija novog izdanja Glasnik ZMBiH, Sveska Arheologija, broj 55, radionica za djecu "Pišem ti bosančicom" i "Potraga za blagom", predavanja, izložba "Ex-Situ – Umjetničke pozicije o ugroženom biodiverzitetu i koegzistenciji vrsta".
Ulaz na sve događaje je besplatan.
Zemaljski muzej obišao je i naš fotoreporter. Pogledajte u fotogaleriji portala Radiosarajevo.ba šta smo zabilježili.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.