Otvara se izložba "Rok muzej" povodom Demofesta
Svečano otvaranje putujuće izložbe muzičkih eksponata „Rok muzej“, koje će biti upriličeno u 11.30 časova u četvrtak 21. jula u prostorijama Doma omladine, a biće dostupna za javnost sve do završetka festivala. U pitanju je projekat beogradskog Instituta za savremenu muziku, organizacije koju su 2015. godine pokrenuli Miroslav Cvetković Cvele, basista Bajaginih Instruktora, Branimir Lokner, rok novinar i kritičar, te Srđan Stojanović, koji je ujedno i direktor Instituta.
Izložba „Rok muzej“ u svojoj postavci ima raznovrsnu zbirku autentičnih eksponata, koju će posjetioci Demofesta imati priliku da vide prvi put u BiH. Cvetković kaže da su svi materijali prikupljeni uz nesebičnu podršku kolega i rok entuzijasta te ističe da je njihov krajnji cilj da u Beogradu otvore muzej rock ’n’ rolla, koji bi predstavljao prvi ove vrste, i to ne samo u Srbiji, već i u regiji. Prema ideji osnivača, prvenstvena uloga muzeja bila bi očuvanje bogate muzičke istorije ovih predjela, ali i ulaganje u budućnost nove rok scene.
Otvaranjem izložbe „Rok muzej“ započet će bogat sadržaj dnevnog programa festivala, a Cvetković kaže da na Demofest stižu muzički instrumenti, scenska garderoba, tematske knjige i časopisi koji su pratili rok muziku. Kako ističe, u Banjaluku donose praktično sve što su u stanju fizički prebaciti, osim nekih suviše kabastih stvari.
„Imamo fotografije i tekstove o rok istoriji Srbije, među kojima su zastupljeni svi značajni bendovi i izvođači. Od interesantnih artefakata posjedujemo neke zaista zanimljive eksponate, a prije svega to su neke zaista jedinstvene gitare. Jedna od njih je ona čuvena „isečena“ gitara Točka iz Smaka, a tu je i nekoliko starih Framus gitara Vlade iz Crnih bisera“, navodi on.
„Osim instrumenata, svi koji posjete izložbu imaće priliku da vide i neke zanimljive modne detalje. Prvenstveno mislim na sakoe, koji su nosili Žika i Dragi Jelić iz YU grupe, a koji su od zmijske kože pravljeni specijalno za njihove nastupe. Zatim, tu je i unikatna bunda koju je nosio Zoran Miščević iz Silueta“, dodaje Cvetković.
Basista Bajage i Instruktora rekao je da će se banjalučkoj publici predstaviti i bogatom publicističkom građom, prvenstveno primjercima štampe koja je pisala o rok muzici i knjigama koje su se bavile tom tematikom. „Zbika sadrži i analogne nosače zvuka – trake, koje su u to vrijeme bile aktuelne, a među sadržajima su naravno i omoti ploča i stare fotografije“, kaže Cvetković.
Eksponati izložbe su, osim Beograda, do sada posjetili Niš i Kragujevac, a ovo će biti prvi put da putuju van granica Srbije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.