Euro na najnižem nivou u posljednjih 20 godina

0
Radiosarajevo.ba
Euro na najnižem nivou u posljednjih 20 godina
Foto: EPA-EFE / Wall Street

Na azijskim su berzama cijene dionica u utorak pale šesti dan zaredom jer se ulagači plaše agresivnog povećanja kamata američke središnje banke i jer Europi zbog energetske krize prijeti recesija.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,4 posto.

Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks pao 1,2 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji skliznule između 0,5 i 1 posto. U Šangaju su, pak, blago porasle.

Bh. košarkaš Džanan Musa oduševio fanove: Vratio se na Instagram i poslao poruku

Bh. košarkaš Džanan Musa oduševio fanove: Vratio se na Instagram i poslao poruku

Njemačka: Od 1. oktobra za mnoge dolazi najveće povećanje plata

Njemačka: Od 1. oktobra za mnoge dolazi najveće povećanje plata

Oštri pad na Wall Streetu

Azijske ulagače razočarao je jučerašnji oštri pad Wall Streeta. Dow Jones skliznuo je 1,91 posto, dok je S&P 500 potonuo 2,14, a Nasdaq indeks 2,55 posto.

Ilustracija
Pixabay: Ilustracija

Posljednjih je sedmica tržišta podržavala nada ulagača da će zbog blagog pada inflacije u SAD-u s najviših razina u više od 40 godina američka središnja banka ubuduće biti manje agresivna u povećanju kamatnih stopa.

Fed je od marta podignuo kamate za 2,25 postotnih bodova, a očekuje se da će ih povećati i u rujnu. Pitanje je, međutim, hoće li kamate povećati za 0,50 ili 0,75 postotnih bodova.

Stoga se s nestrpljenjem očekuje govor predsjednika Feda Jeromea Powella u petak u Jackson Holeu.

“Powell će vjerojatno nastupiti oštro kako bi smanjio inflacijska očekivanja, pa bi to moglo negativno utjecati na tržište”, upozorava Jay Hatfield, direktor u kompaniji Infrastructure Capital Management.

Zaoštravanje monetarne politike dodatno će usporiti rast gospodarstva, koje je ionako tehnički u recesiji, s obzirom da je blago palo dva tromjesečja zaredom na kvartalnoj razini.

Tržišta su pod pritiskom i zbog strahovanja od recesije u Europi koja se bori s energetskom krizom.

Jučer je cijena plina u Europi skočila 13 posto, dosegnuvši rekordne razine, nakon što je ruski Gazprom poručio da će plinovod Sjeverni tok 1 biti u prekidu tri dana, od 31. augusta do 2. septembra, zbog “održavanja”.

“Loša energetska situacija u Europi sugerira da inflacija još nije dosegnula vrhunac, pa prijeti rizik da će se inflacija dugo zadržati ako središnja banka ne povuče agresivne poteze. Nije čudo da se tečaj dolara prema euru i britanskoj funti kreće na najvišim razinama u više desetljeća”, kaže Tapas Strickland, direktor u NAB-u.

Dolar ojačao, cijene nafte pale

A na valutnom je tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta dodatno porasla i primaknula se najvišoj razini u 20 godina jer se očekuje daljnje agresivno povećanje kamata Feda.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 108,90 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 108,23 bodova.

Pritom se kurs dolara prema japanskoj valuti stabilno kreće oko 137,40 jena, kao i jučer u ovo doba.

No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na najniže razine u 20 godina, ispod razine od jednog dolara. Trenutno se tečaj eura kreće oko 0,9940 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosio 1,0027 dolara.

Pritisak na euro posljedica je strahovanja ulagača da će gospodarstvo eurozone zbog energetske krize uroniti u recesiju, dok bi Europska središnja banka zbog visoke recesije trebala ponovno povećati kamatne stope.

Cijene su nafte, pak, porasle, nakon što je Saudijska Arabija upozorila da bi OPEC mogao smanjiti proizvodnju ako zbog slabosti gospodarstava padne potražnja za naftom i nastavi pad cijena.

Cijena barela na londonskom tržištu porasla je 0,83 posto, na 97,25 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,85 posto, na 91,15 dolara.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije