Koliko zapravo traje akumulator: Evo zašto se kvari i kako da mu produžite vijek
Kvarovi na akumulatoru mogu jako da frustriraju vozače, pogotovo u hladnijim mjesecima koji su pred nama, kad ovi dijelovi automobila pokazuju najviše slabosti.
Nažalost, akumulator ne traje vječno, prosto jer mu je, kao i kod svake baterije, broj ciklusa punjenja i pražnjenja ograničen, piše Jutarnji.hr.
Akumulator posebno opterećuju jake zime, jer kad je hladno, hemijske reakcije unutar baterije odvijaju se sporije.
Ukrajinski dronovi napali ruski grad: Neboderi u plamenu, pogledajte dramatične snimke
Pražnjenje također stvara olovni sulfat u bateriji, koji stvara kristale ako ona nije potpuno napunjena. Vremenom se ti kristali spajaju i stvaraju sve veće naslage, što smanjuje aktivnu površinu elektroda. Sve ovo dovodi do slabijeg odziva.
Nakon otprilike četiri godine, toliko dijelova baterije je postalo neupotrebljivo da možete da primijetite značajno smanjenje performansi.
Ove stvari morate imati u svom automobilu tokom jeseni: Mogu spasiti vas i automobil
Vibracije tokom vožnje mogu da uzrokuju otpadanje kristala sa elektroda koji zatim stvaraju sloj na dnu ćelije, i ako on postane dovoljno visok da dodiruje dvije elektrode, dolazi do kratkog spoja a baterija je trajno uništena.
Zvuči nelogično, ali redovno čišćenje automobila zimi zapravo može da produži trajanje akumulatora.
Razlog za to je što zbog vlažne prljavštine može doći do spojeva struje koji će uzrokovati lagano pražnjenje baterije. Zimi također ne bi trebalo da bespotrebno grijete bočne retrovizore ili zadnje staklo, jer to jako opterećuje akumulator.
Također, velike potrošače uključite samo dok motor radi, a među njih spadaju i sistemi multimedije i svjetla automobila.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.