Uzlet na Wall Streetu

Radiosarajevo.ba
Uzlet na Wall Streetu
Novi plan američkog ministarstva financija za otkup nelikvidne imovine iz bilanci banaka, potaknuo je snažan uzlet dionica na Wall Streetu u ponedjeljak, donoseći glavnim indeksima najveći postotni rast od oktobra.

Indeks Dow Jones skočio je za 497.48 bodova ili 6.8 posto, na 7775.86 bodova, što je peti najveći bodovni dobitak u povijesti tog indeksa.

Sa zaključenjem trgovanja u ponedjeljak, Dow je dodao 18.77 posto vrijednosti u odnosu na najnižu razinu u 12 godina, koju je dostigao 9. marta sa 6547.05 bodova.

Rast Dow Jonesa predvodili su dobici financijskog sektora, dionica banke J.P. Morgan Chase rasla je 25 posto, a Bank of America 26 posto. Citigroup je rastao 20 posto, a American Express 19 posto.

Dionica aluminijskog koncerna Alcoa rasla je 13 posto, a General Electrica 9.3 posto, usprkos tome što je Mody's toj kompaniji danas smanjio Aaa rejting.

Indeks S&P 500 dodao je 54.38 boda ili 7.1 posto, zaključivši trgovanje na 822.92 bodova, predvođen skokom financijskog sektora od 16 posto.

S&P 500 se digao za 21.64 posto od najniže razine u 12 i pol godina dostignute 9. marta sa 676.53 bodova, čime je ispunjena tehnička definicija prelaska na 'tržišta bikova', kada se špekulira na rast vrijednosti dionica, navodi u izvješću The Wall Street Journal u online izdanju.

Tehnološki indeks Nasdaq rastao je 98.50 bodova ili 6.8 posto, na 1555.77 bodova, a podigao se 22.63 posto od najniže točke u šest i pol godina 9. marta sa 1268.64 bodova, također prešavši prag 'tržišta bikova'.

Ulagač Mark Mobius izjavio je da je "počelo novo 'tržište bikova'", izvijestila je agencija Bloomberg.

"Morate paziti da ne propustite priliku", rekao je Mobius, izvršni direktor kalifornijskog investicijskog fonda Templeton Asset Management Ltd., s 20 milijardi dolara uloženih u imovinu novih gospodarstava, u intervjuu za TV Bloomberg iz Hong Konga.

Ministarstvo financija SAD-a objavilo je u ponedjeljak novi program javno-privatnog ulaganja, kroz koji bi trebalo otkupiti do jednog bilijuna dolara nelikvidne imovine banaka, te ih tako rasteretiti i omogućiti da nastave s kreditiranjem.

Ministar financija Timothy Geithner objavio je plan otkupa loših hipotekarnih kredita i nelikvidnih vrijednosnica oslonjenih na te kredite, iz bilanci banaka te sa šireg tržišta, kroz novi program.

Program previđa osnivanja fondova za otkup te imovine, za koje će vlada osigurati glavninu financiranja od početnih 500 milijardi dolara, do potencijalno jednog bilijuna dolara, kazao je Geithner.

Uz kapital ministarstva financija, ti će fondovi moći mobilizirati i kapital privatnih ulagača, stvarajući tržište za trenutačno nelikvidnu imovinu koja opterećuje bilance banaka i priječi im kreditiranje.

"Burza (dionica) traži od ministarstva financija nešto određenije od onoga što smo imali. Još uvijek je puno nepoznanica, ali je jasnije. Tržište će ubuduće imati pozitivan smjer", ocijenio je Bud Haslett, glavni menadžer investicijske kuće Miller Tabak Capital Management, u izjavi za The Wall Street Journal.

Ulagači su također ohrabreni novim podacima s tržišta nekretnina. Nacionalni savez agencija za nekretnine objavio je u ponedjeljak da je prodaja postojećih kuća porasla za 5.1 posto u februaru, što je najveći skok od jula 2003.

Dionički indeksi u Aziji rasli su u ponedjeljak za tri ili više posto. U Hong Kongu je indeks Hang Seng dodao 4.8 posto vrijednosti. Evropske burze također su zabilježile rast, prenijela je Hina.

fena/radiosarajevo.ba


Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije