Žene u Njemačkoj zarađuju 18 posto manje od muškaraca

2
Radiosarajevo.ba
Žene u Njemačkoj zarađuju 18 posto manje od muškaraca
Foto: EPA-EFE / Ilustracija

Po navodima Saveznog statističkog zavoda žene u Njemačkoj imaju za skoro petinu manju satnicu od muškaraca. Jer one često rade poslove koji su loše plaćeni. Na istoku Njemačke je razlika manja nego na zapadu, piše DW.

Žene u Njemačkoj prosječno imaju manju satnicu od muškaraca. Prošle godine su žene zarađivale prosječno 20,05 eura na sat, a to znači za 4,31 euro manje od muškaraca ili 18 posto manje. Prosječna satnica kod muškaraca je iznosila 24,36 eura, priopćio je Savezni statistički zavod.

Na istoku Njemačke, gdje su plaće prosječno niže nego na zapadu, razlika između satnice žena i muškaraca je znatno manja i iznosi sedam posto. U zapadnom dijelu Njemačke razlika u satnici je 19 posto.

Nevjerojatne snimke stižu iz SAD-a, tornado poharao ovaj grad: 'Situacija opasna po život, bježite'

Nevjerojatne snimke stižu iz SAD-a, tornado poharao ovaj grad: 'Situacija opasna po život, bježite'

Znate li koliko Njemačka ima radnika, koliko sati rade i koliko je slobodnih mjesta na tržištu?

Znate li koliko Njemačka ima radnika, koliko sati rade i koliko je slobodnih mjesta na tržištu?

Zbog promijenjene metode izračunavanja razvitak se ne može usporediti s ranijim godinama. Ali, dugoročno promatrano razlika između zarada žena i muškaraca se smanjila. Na početku ovog istraživanja 2006. razlika je iznosila 23 posto.

Više žena ne radi puno radno vrijeme

Razliku stručnjaci objašnjavaju prije svega činjenicom da žene češće od muškaraca rade u strukama i zanimanjima koja su lošije plaćena.

"Osim toga žene češće ne rade puno radno vrijeme, što se odražava i na prosječne satnice", kažu statističari. Tim čimbenicima se može objasniti 63 posto razlike u satnicama između muškaraca i žena.

Preostalih 37 posto razlike u zaradi ne mogu se objasniti karakteristikama ovog modela procjene, kaže se u priopćenju. I kod jednakih ili sličnih kvalifikacija, vrsta posla i radnih biografija još uvijek postoje razlike u plaćama. Kod te pročišćene usporedbe visine plaća (gender pay gap) statističari dolaze do razlike od sedam posto između muškaraca i žena.

„Gornja granica" diskriminacije kod plaća

„Može se polaziti od toga da bi razlike ispale manje kad bi na raspolaganju stajale dodatne informacije o čimbenicima koji utječu na visinu plaća, primjerice prekidi zaposlenja zbog trudnoće, rađanja djece ili njegovanja starijih osoba", kažu u Saveznom statističkom zavodu. Pročišćenu usporedbu "gender pay gap" zato valja gledati kao "gornju granicu" diskriminacije kod plaća, kažu statističari.

Statističkim istraživanjem su obuhvaćena sva gospodarska područja i sva poduzeća bez obzira na veličinu, osim poljodjelstva, ribarenja, javne uprave, obrane, socijalnih osiguranja, privatnih kućanstava koja imaju zaposleno osoblje, eksteritorijalnih organizacija te poduzeća s manje od deset zaposlenih.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije