Vladimir Putin želi poboljšati odnose Rusije sa Sjevernom Korejom?

Radiosarajevo.ba
Vladimir Putin želi poboljšati odnose Rusije sa Sjevernom Korejom?

Ruski predsjednik Vladimir Putin sljedeće sedmice će se sastati s bliskim saradnikom sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una koji će boraviti u Rusiji od 17. do 24. novembra, saopćio je u petak novinskoj agenciji AFP visoko pozicionirani ruski izvor.

Posjeta sjevernokorejskog zvaničnika Choe Ryong Haea, dolazi u trenutku kada Pyongyang traži da se u Ujedinjenim nacijama spriječi usvajanje rezolucije kojom se osuđuju sistematska kršenja ljudskih prava u ovoj zemlji.

Choe Ryong Hae će doputovati u Moskvu, zatim Khabarovsk i Vladivostok, na krajnjem ruskom istoku.

Na dnevnom redu posjete sjevernokorejskog zvaničnika Moskvi su: "bilateralni odnosi, posebno uspostavljanje političkog razgovora na višem nivou", situacija u dvije Koreje i regionu, kao i "nekoliko međunarodnih problema", navelo je rusko ministarstvo vanjskih poslova.

Ranije je državna sjevernokorejska agencija najavila posjetu Choe Ryong Haea "kao specijalnog izaslanika" režima, ne pojašnjavajući motive njegovog dolaska.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija bi mogla dostaviti sljedeće sedmice rezoluciju koju brane Evropska unija i Japan predloživši Vijeću sigurnosti da procesuira sjevernokorejske zvaničnike pred Međunarodnim krivičnim sudom (ICC) zbog zločina protiv čovječnosti.

Tekst ide dalje od uobičajenih osuda, na osnovu osuđujućeg izvještaja istražne komisije UN-a.

U dokumentu objavljenom u februaru, ova komisija je pripremila argumentiranu optužnicu protiv sjevernokorejskog režima, optuživši ga za zločine protiv čovječnosti u velikom obimu.

Uprkos poricanju Pyongyanga, ona je ocijenila da su "stotine hiljada političkih zatvorenika nestale u logorima posljednjih 50 godina", "postepenom eliminacijom namjernim izgladnjivanjem, prinudnim radom, pogubljenjima, mučenjima, silovanjima".

Rezolucije Generalne skupštine su neobavezujuće, ali ih je lakše dobiti nego od Vijeća, jer nijedna zemlja tamo nema pravo veta.

Sjeverna Koreja je krenula u diplomatsku kontraofanzivu da bi opstruirala nacrt rezolucije, nudeći čak da primi istražitelje UN-a ako se odustane od izvještaja u ICC-u.

Rusija i Kina, glavne saveznice Pyongyanga, imaju pravo veta u Vijeću sigurnosti, javila je Fena.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije