Višegodišnji konflikt: Gazprom zaustavio dostavu plina Europi preko Ukrajine
Isporuka ruskog gasa državama EU preko Ukrajine okončana je nakon što je istekao petogodišnji ugovor između ukrajinskog operatera za tranzit gasa Naftogasa i ruskog Gazproma.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je ranije da njegova zemlja neće dozvoliti Rusiji da "zaradi dodatne milijarde na našoj krvi" i dao je EU godinu dana da se pripremi.
Evropska komisija je saopštila da je gasni sistem kontinenta "otporan i fleksibilan" i da ima dovoljno kapaciteta da se nosi sa prestankom tranzita preko Ukrajine.
Potvrđena osuđujuća presuda protiv Donalda Trumpa: Izricanje kazne 10. januara
Rusija i dalje može slati gas u Mađarsku, kao i Tursku i Srbiju, gasovodom Turski tok preko Crnog mora. Zaustavljanje protoka kroz Ukrajinu označava kraj ere jeftinog ruskog gasa u EU.
Slovačka je najviše pogođena, dok Evropska komisija kaže da će uticaj biti ograničen, zahvaljujući pažljivom planiranju i alternativnim zalihama. Međutim, strateški i simbolički uticaj za cijelu Evropu je ogroman. Rusija je izgubila važno tržište, ali ruski predsjednik Vladimir Putin kaže da će najviše patiti zemlje EU.
EU je značajno smanjila uvoz gasa iz Rusije otkako je pokrenula svoju invaziju na Ukrajinu 2022. godine, ali brojne istočne zemlje članice i dalje u velikoj mjeri zavise od snabdjevanja, što Rusiju čini oko 5 milijardi eura (5,2 milijarde dolara; 4,2 milijarde funti) godinu dana. Ruski gas je činio manje od 10% uvoza gasa u EU 2023. godine, prema podacima iz bloka , u poređenju sa 40% u 2021.
Ali nekoliko članica EU, uključujući Slovačku i Austriju, nastavljaju da uvoze značajne količine gasa iz Rusije. Austrijski energetski regulator rekao je da ne predviđa bilo kakav poremećaj u snabdijevanju jer je imao diverzificirane izvore i izgradio rezerve. Ali odluka Ukrajine već je izazvala ozbiljne tenzije sa Slovačkom, koja je sada glavna ulazna tačka ruskog gasa u EU i koja je zaradila tranzitne naknade od dopremanja gasa do Austrije, Mađarske i Italije.
U petak je slovački premijer Robert Fico - koji je upravo bio u iznenadnoj posjeti Moskvi radi razgovora s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom - zaprijetio da će zaustaviti isporuku struje Ukrajini. To je navelo Zelenskog da ga optuži da je pomogao Putinu da "finansira rat i oslabi Ukrajinu".
"Fico uvlači Slovačku u pokušaje Rusije da nanese još patnje Ukrajincima", rekao je ukrajinski predsjednik.
Poljska je ponudila podršku Kijevu u slučaju da Slovačka prekine svoj izvoz električne energije - isporuke koje su ključne za Ukrajinu, čije su elektrane pod redovnim napadom Rusije.
Moldavija - koja nije dio EU - mogla bi biti ozbiljno pogođena okončanjem sporazuma o tranzitu. Gas je pogonio elektranu na koju se Moldavija oslanja za većinu svojih potreba za električnom energijom. Također je snabdijevao otcijepljeni region Pridnjestrovlja koji podržava Rusija, mali komad zemlje u sendviču između Moldavije i Ukrajine.
Ministar energetike Moldavije Constantin Borosan rekao je da je vlada preduzela korake da osigura stabilno snabdijevanje zemlje električnom energijom, ali je pozvao građane da štede energiju. U Moldaviji je od sredine decembra na snazi 60-dnevno vanredno stanje u energetskom sektoru.
Predsjednica Maia Sandu optužila je Kremlj za "ucjenu" koja bi mogla imati za cilj destabilizaciju njene zemlje uoči općih izbora 2025. Moldavska vlada je također rekla da je ponudila pomoć Pridnjestrovlju. Kako je EU smanjila svoju ovisnost o ruskom plinu, pronašla je alternativne izvore u tečnom prirodnom plinu (LNG) iz Katara i SAD-a, kao i plinu iz Norveške.
U decembru je Evropska komisija iznijela planove za koje je rekla da će omogućiti zemljama članicama EU da u potpunosti zamjene tranzit gasa kroz Ukrajinu.
Prema planovima EU za vanredne situacije, pogođene zemlje će se snabdjevati grčkim, turskim i rumunskim plinom sa transbalkanske rute, dok će se norveški plin dopremati kroz Poljsku. Više zaliha će također stići do centralne Evrope preko Njemačke.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.