Vanredno stanje u Bangkoku

Radiosarajevo.ba
Vanredno stanje u Bangkoku

Bangkokom, glavnim grado Tajlanda, patroliraju vojna oklopna vozila, nakon što je vlada, nesposobna da se suprotstavi demonstrantima koji su jučer prekinuli summit azijskih zemalja, proglasila vanredno stanje.

Vojska kaže kako prisutnost na ulicama glavnog grada nije znak nadolazećeg državnog udara, nego mjera poduzeta da bi se uspostavio red. Nekoliko sati nakon što je premijer Amhisit Vejjajiva proglasio vanredno stanje, vojna su vozila izašla na ulice.

Blamaža pred cijelom Azijom

Tajlandska vlada vrlo se teško uspijeva izboriti s brojnim demonstrantima koji već mjesecima paraliziraju tu državu, a koji su jučer odnijeli veliku pobjedu, nasilno prekinuvši važan summit azijskih zemalja ne kojem je Tajalnd trebao dobiti znatnu novčanu pomoć. Čelnici su morali biti evakuirani helikopterom.

Oko hiljadu demonstranti jučer je upalo u odmorište Pattaya, u kojemu se skupilo 16 čelnika zemalja istočne Azije. Istovremeno, ogroman broj demonstranata harao je ulicama Bangoka, uništavajući pred sobom auto za koji su smatrali da je premijerov, dok su neki pretukli vozače koji su im dobacivali uvrede.

Dekret za vanrednim stanjem zabranjuje okupljanja grupa većih od pet ljudi, zabranjuje novinske izvještaje "štetne za javnost" i dopušta vladi da pozove vojsku kako bi spriječila ulične nerede.

"Sljedeća tri ili četiri dana bit će ključna za dokazivanje ove vlade u vraćanju mira i reda u zemlju. Vlada će bez predrasude poduzeti mjere protiv onih koji su bili upleteni u jučerašnji incident", rekao je Abhisit.

Abhisit se također obavezao kako će protiv demonstranata koji su jučer upali na summit u Pattayi poduzeti brze zakonske korake i privesti ih pravdi.

http://www.youtube.com/watch?v=SSoom8gXSoA


Demonstracije, nakon demonstracija, nakon demonstracija...



Protesti koji Tajland paraliziraju od decembra prošle godine zapravo su samo nastavak problema koji Tajlandom vladaju otkad je vojska 2006. izvela državi udar i svrgnula kontroverznog premijera Thaksina Shinawate.

Uslijedile su dvije godine vojne vlasti, tokom koje je zemlja bila mirna, ali su istodobno bila kršena građanska prava i cenzurirani mediji. Kad je vojska prošle godine predala vlast, na izborima je pobijedila stranka sastavljena od Thaksinovih bivših stranačkih kolega.

Ta je pobjeda na ulice izvela brojne protivnike bivšeg premijera, koji su čak i na tjedan dana u novembru zatvorili glavni aerodrom u Bangoku. Nedugo nakon toga Vrhovni je sud naredio raspuštanje Thaksinovih pristaša, pa je izabrana Abhisitova vlada.

No, da cijela stvar bude krajnje bizarna, Thaksinovi pristaše mobilizirali su svoje demonstrante, čiji se broj od decembra na ovamo popeo na oko 100 hiljada. Samo od instaliranja nove vlasti zemlja je izgubila oko 6 milijardi dolara prihoda od turizma, što su presudna sredstva za državu kojoj je turizam glavni prihod.

Situacija tajlandskim vlastima očigledno izmiče kontroli i svi vjeruju kako je sasvim izvjesno da bi Tajland mogao vrlo uskoro doživjeti svoj 19. vojni udar.

Demonstranti u zgradi MUP-a



Oko 50 demonstranata probilo se kroz osiguranje u zgradi unutarnjih poslova u Bangkoku dok se Abhisit Vejjajiva tamo nalazio, a premijer je pobjegao automobilom, objavila je nacionalna televizijska stanica.

Novinari Reutersa koji su se nalazili na mjestu događaja rekli su da vojnici u početku nisu ni pokušali spriječiti demonstrante da uđu u zgradu, ali su potom zapucali u zrak da bi spriječili nove navale demonstranata.

Demonstranti se okupljaju i oko sjedišta policije u Bangkoku dok je gomila kod zgrade vlade narasla na više od 4000 demonstranata.



index.hr/net.hr/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije