Usred pustinje: Stanovnici ovog grada kišu nisu osjetili 400 godina

U samom srcu čileanske pustinje Atacama, jedne od najsušnijih regija na svijetu, smjestio se grad Calama – nevjerovatno mjesto koje prkosi prirodi i vremenskim uslovima.
Calama je poznata po izuzetno dugim periodima bez padavina. Prema historijskim podacima, ovo područje nije zabilježilo nijednu kap kiše čak 401 godinu – od 1570. do 1971. godine. Posljednji sličan sušni niz zabilježen je početkom 20. stoljeća i trajao je 41 godinu.
Danas na širem području grada u prosjeku padne svega pet milimetara kiše godišnje, što Calamu čini jednom od najsušnijih naseljenih destinacija na svijetu.

Netanyahu poručio: "Vrlo smo blizu konačne pobjede"
Uprkos ekstremnim klimatskim uslovima, grad broji oko 180.000 stanovnika. Ključ opstanka ove zajednice leži u bogatim nalazištima bakra, koji su od presudnog značaja za privredu čitave regije.
Priroda se i ovdje pokazuje snalažljivom – u pustinjskim predjelima opstaju alge, lišajevi i kaktusi zahvaljujući morskoj magli poznatoj kao camanchaca, koja s Tihog oceana dopire do suhe unutrašnjosti donoseći neophodnu vlagu.
I'm making a pilgrimage to 3 great observatories in Chile's Atacama desert (ALMA, CCAT, Simons Observatory). It's a trip I've dreamed about for years. Will try to post updates as I go.
— Corey S. Powell (@coreyspowell) April 27, 2025
Just getting there--Santiago to Calama to San Pedro--is spectacular. Such raw geology. pic.twitter.com/nUo7gIqvoS
Stanovnici Calame naučili su da ovu maglu koriste na inovativne načine – pomoću specijalno dizajniranih mreža i sistema, prikupljaju vodu iz zraka koju zatim koriste za piće i navodnjavanje vrtova.
Ovaj jedinstveni grad predstavlja fascinantan primjer ljudske otpornosti, inovacije i prilagođavanja životu u ekstremnim uslovima.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.