UN započeo pregovore o zabrani nuklearnog naoružanja

Hina
UN započeo pregovore o zabrani nuklearnog naoružanja
Više od 70 godina nakon što su atomske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki, Opća skupština UN-a u ponedjeljak je počela pregovore o zabrani nuklearnog oružja, ali bez sudjelovanja nekih od ključnih zemalja.

Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Francuska i Južna Koreja nalaze se među onim zemljama koje bojkotiraju pregovore, a svoje protivljenje sporazumu o zabrani nuklearnog oružja opravdavaju time što smatraju da je on nerealan u sadašnjim krizama.

Od 193 članice UN-a, samo 123 podupiru ove pregovore, a nijedna od sudionica ne pripada skupini zemalja koje imaju nuklearno oružje što uspjeh pregovora čini vrlo neizvjesnim.

Američka ambasadorica u Ujedinjenim narodima Nikki Haley je tokom otvaranja pregovora o sporazumu na Općoj skupštini UN-a rekla da najviše za svoju porodicu želi svijet bez nuklearnog oružja. 

"Ali trebamo biti realni. Vjeruje li iko da bi se Sjeverna Koreja složila sa zabranom nuklearnog oružja?", pitala je.

Haley je to izjavila u prisutnosti dvadesetak ambasadora zemalja saveznicaSAD-a koje također bojkotiraju te pregovore.

Rusija i Kina koje također bojkotiraju pregovore, nisu bili uz nju.

"Svi želimo zabranu nuklearnog oružja, ali danas ne možemo pošteno reći da bi to zaštitilo stanovnike", dodala je Haley.

Naglasila je da pokretači tog sporazuma djeluju u dobroj vjeri, ali da se treba upitati razumiju li oni stvarno prijetnju s kojom je svijet suočen.

Dok pobornici pregovora naglašavaju da nuklearne sile nisu ništa poduzele posljednjih godina na razoružanju, ona je rekla da su SAD smanjile svoj arsenal za 85 posto nakon stupanja na snagu Sporazuma o nuklearnom neširenju 1970. i da će ga i dalje smanjivati.

Britanski veleposlanik Matthew Rycroft je naglasio da je njegova zemlja u potpunosti angažirana na dugoročnom svjetskom nuklearnom razoružanju.

SAD i Rusija posjeduju najveći dio svjetskog nuklearnog arsenala. Britanija, Francuska, Kina, Indija i Pakistan također posjeduju nuklearno oružje.

Izrael nikada nije priznao ali ni zanijekao da ga ima, dok je u ovom trenutku nejasno dokud je došla Sjeverna Koreja u razvoju nuklearnog naoružanja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije