Uhapšen bivši filipinski predsjednik Rodrigo Duterte: Tereti se za zločine u ratu sa narkokartelima

0
Radiosarajevo.ba
Uhapšen bivši filipinski predsjednik Rodrigo Duterte: Tereti se za zločine u ratu sa narkokartelima
Foto: EPA / Rodrigo Duterte

Bivši filipinski predsjednik Rodrigo Duterte uhapšen je u utorak, 11. marta, na međunarodnom aerodromu u Manili prema nalogu Međunarodnog krivičnog suda, u vezi sa slučajem koji se odnosi na zločine protiv čovječnosti.

Duterte je priveden po dolasku iz Hong Konga, a policija ga je uhapsila na osnovu naloga MKS-a, koji istražuje masovna ubistva tokom Duterteove borbe protiv narkokartela.

Filipinske vlasti su saopštile da je generalni tužilac uručio nalog za hapšenje bivšem predsjedniku zbog zločina protiv čovječnosti, te da je sada pod kontrolom vlasti.

Provjerite da niste na listi: Skoro 20 sarajevskih ulica danas bi moglo ostati bez vode

Provjerite da niste na listi: Skoro 20 sarajevskih ulica danas bi moglo ostati bez vode

Hapšenje je izazvalo zbrku na aerodromu, gdje su Duterteovi advokati i saradnici protestovali jer im nije bilo dopušteno da se približe bivšem predsjedniku nakon što je priveden. Senator Bong Go, Duterteov saveznik, izjavio je da je to kršenje njegovih ustavnih prava.

Trojica policajaca koji su 2018. godine ubili Duterteovog nećaka, Kiana delosa Santosa, osuđeni su za ubistvo visokog profila, što je dovelo do privremenog prekida Duterteove brutalne borbe protiv droge.

MKS je počeo istraživati ubistva počinjena pod Duterteovim režimom od 1. novembra 2011. godine, kada je bio gradonačelnik Davao grada, do 16. marta 2019. godine, smatrajući ih zločinima protiv čovječnosti. Duterte je 2019. povukao Filipine iz Rimskog statuta, što su aktivisti za ljudska prava smatrali pokušajem da izbjegne odgovornost.

Uprkos tvrdnjama Duterteove administracije da filipinske vlasti već istražuju iste optužbe, MKS je odlučio 2023. da se istraga može nastaviti, odbacujući prigovore vlasti. MKS, smješten u Hagu, može intervenisati kada zemlje ne žele ili ne mogu procesuirati osobe za najteže međunarodne zločine, uključujući genocid, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije