U Njemačkoj novi zakon stupio na snagu: Koliko se čeka u procesu dodjele državljanstva?
Novi zakon trebao je ubrzati proces dodjeljivanja njemačkog državljanstva, posebno za stručnjake. Međutim, prema jednom izvještaju, broj zahtjeva je naglo porastao, tako da bi njihova obrada mogla trajati godinama.
Prema pisanju lista Welt am Sonntag, broj zahtjeva za njemačkim državljanstvom znatno je porastao u posljednje dvije godine. Riječ je o povećanju od oko 50 posto u 25 najvećih njemačkih gradova. Mnoge su prijave podnesene od juna, nakon što je novi Zakon o državljanstvu u Njemačkoj stupio na snagu.
50 posto više zahtjeva
Reforma ima za cilj ubrzati proces dodjele državljanstva i u principu omogućava dvojno državljanstvo. Međutim, sticanje državljanstva postaje teže za osobe koje se ne mogu samostalno finansirati ili se ne pridržavaju slobodnog demokratskog poretka Njemačke.
Istraživanje o učenicima u BiH: Informacijska pismenost i vještine na alarmantno niskom nivou
Prema pisanju njemačkog lista, 20 gradova / opština je dostavilo konkretne brojke. U 2022. godini ukupno je 81.007 osoba podnijelo zahtjev za državljanstvom, dok je tokom ove godine već podneseno 122.882 zahtjeva.
Zbog velikog broja molbi za državljanstvo, nadležne službe imaju poteškoća da ih obrade. Više od 217.000 zahtjeva je trenutno na čekanju u samo 20 njemačkih gradova.
Godine čekanja i moguće tužbe
Stranci, zavisno od opštine, čekaju ponekad godinama na njemački pasoš. U Frankfurtu, na primjer, potrebno je preko osam mjeseci samo za zakazivanje termina, nakon čega slijedi dodatnih 14 mjeseci da regionalna uprava započne obradu zahtjeva. Posebno je izazovna situacija u Leipzigu.
"Tamo je trenutno vrijeme čekanja za podnošenje zahtjeva 50 mjeseci", izjavio je jedan portparol. Pravno, ovo može predstavljati problem. Prema pravilima Upravnog suda, u roku od tri mjeseca, vlasti moraju odgovoriti podnosiocu zahtjeva – bilo dostavljanjem liste nedostajućih dokumenata, identifikacijom nerazjašnjenih pitanja ili odbijanjem zahtjeva ako uslovi nisu ispunjeni.
Kritike stručnjaka
Stručnjak za migracije Hans Vorländer, koji je ujedno predsjednik Savjeta za integraciju i migracije, kritikovao je ponašanje određenih njemačkih gradova.
Prema njegovom mišljenju, reforma uvodi "veoma složenu pravnu regulativu, koja će sama po sebi dovesti do dužih procedura". Nakon reforme, na primjer, potrebno je dodatno izjašnjavanje o pridržavanju slobodnom demokratskom poretku Njemačke, što zahtijeva dodatnu provjeru i procjenu od strane nadležnih.
Vorländer izražava zabrinutost zbog nejasnoća u terminima koje zakon koristi, što će vjerovatno dovesti do većeg broja sudskih sporova u slučaju odbijenih zahtjeva, javlja Deutsche Welle.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.