Težak udarac za Hamas: Jedan od najbližih saveznika će ih uskoro protjerati iz svoje zemlje?

8
Radiosarajevo.ba
Težak udarac za Hamas: Jedan od najbližih saveznika će ih uskoro protjerati iz svoje zemlje?
Pixabay / Ilustracija

Katar je povukao svoju ulogu posrednika u pregovorima o primirju i oslobađanju talaca između Izraela i Hamasa, prema izvještajima.

Odluka je uslijedila nakon što su visoki američki zvaničnici navodno rekli da Washington više neće prihvatiti prisutnost predstavnika Hamasa u Kataru, optužujući palestinsku grupu da je odbila nove prijedloge za okončanje rata u Gazi.

Anonimni izvori iz Katara su za AFP i Reuters rekli da politički ured Hamasa u Dohi "više ne ispunjava svoju svrhu" zbog "odbijanja pregovaranja u dobroj vjeri". Ipak, Katar je spreman ponovo preuzeti ulogu posrednika ako Izrael i Hamas pokažu "iskrenu volju za povratak pregovaračkom stolu".

BHmeteo: Spremite lopate, sanke i zimsku opremu, a evo u kojim dijelovima BiH će vladati nevrijeme

BHmeteo: Spremite lopate, sanke i zimsku opremu, a evo u kojim dijelovima BiH će vladati nevrijeme

Hamas ima političku bazu u Dohi od 2012. godine, navodno na zahtjev administracije Baracka Obame. Američki zvaničnici su naveli da je katarska vlada prije deset dana zatražila od Hamasa da zatvori svoj ured, no Hamas je ove izvještaje demantirao.

Katar je važan američki saveznik u regiji, domaćin je velike američke zračne baze i često posreduje u osjetljivim političkim pregovorima, uključujući s Iranom, talibanima i Rusijom. Uz SAD i Egipat, Katar je igrao ključnu ulogu u pregovorima o primirju između Izraela i Hamasa, ali posljednji krug pregovora u oktobru nije donio dogovor jer je Hamas odbio prijedlog kratkoročnog primirja.

Novi američki pritisak na Katar da izbaci Hamas iz Dohe može biti pokušaj administracije predsjednika Bidena da postigne mir prije isteka njegovog mandata u januaru. Ako Hamas bude prisiljen napustiti Katar, nije jasno gdje bi smjestili svoj politički ured, iako bi Iran bio jedna od opcija, iako bi to moglo dovesti u opasnost njihove vođe zbog izraelskih prijetnji. Druga opcija je Turska, koja bi mogla postati sigurno utočište za Hamas, s obzirom na to da je članica NATO-a i sunitska većina, te bi im omogućila diplomatske kanale prema Zapadu.

Sigurnost vođa Hamasa postala je glavni prioritet grupe, nakon što su u manje od četiri mjeseca ubijena dva njihova lidera. Zbog toga je Hamas usvojio kolektivni model vođenja kako bi ublažio posljedice budućih izraelskih atentata.

Ovaj potez dolazi u trenutku kada američki zvaničnici pokazuju sve veću frustraciju prema pristupu izraelske vlade u okončanju rata, dok pritisak Washingtona raste da se poboljša humanitarna situacija za Palestince i pronađe neki oblik pregovaračkog rješenja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Komentari

Prikaži komentare (8)

/ Povezano

/ Najnovije