Svjetska meteorološka organizacija: Trend porasta temperatura trajat će decenijama

0
Radiosarajevo.ba
Svjetska meteorološka organizacija: Trend porasta temperatura trajat će decenijama
Foto: N. G. / Radiosarajevo.ba / Vilsonovo šetalište

Klimatska kriza ne dovodi samo do porasta globalne prosječne temperature. Sve su očitiji učinci na oceane i led, a mnoge posljedice globalnog zatopljenja već su nepovratne, barem na stotine ili hiljade godina, upozorava Svjetska meteorološka organizacija (WMO) u svom najnovijem izvještaju o stanju svjetske klime.

UN-ov glavni tajnik António Guterres naglasio je da "naša planeta šalje sve više signala stresa, a među najvažnijim posljedicama su gubitak leda i porast nivoa mora".

Ključni podaci iz izvješća:

Globalna prosječna temperatura u 2024. godini bila je oko 1,55 °C iznad razine prije industrijske revolucije (1850.–1900.), što su klimatolozi već u januarau potvrdili.

Christian Schmidt razmatra da zabrani rad Milorada Dodika i SNSD-a?!

Christian Schmidt razmatra da zabrani rad Milorada Dodika i SNSD-a?!

Posljednjih osam godina obilježeno je rekordnim porastom toplinskog sadržaja oceana. Oceani apsorbiraju oko 90 posto topline nastale porastom stakleničkih plinova, što ih čini ključnim za klimatski sistem Zemlje.

U posljednje tri godine zabilježena su najniža razdoblja sezonske površine leda na Antarktiku, manje od dva miliona kvadratnih kilometara.

Globalno, ledenjaci su u posljednje tri godine izgubili više mase nego ikada prije od početka mjerenja 1970-ih, piše Fenix.

Porast razine mora udvostručio se od početka satelitskih mjerenja 1993. godine, sada iznosi 4,7 mm godišnje.

Trend porasta temperatura traje decenijama

Klimatski sistem je trom, što znači da će trend porasta temperatura trajati decenijama čak i ako bi se emisije stakleničkih plinova magično zaustavile.

Godina 2024. bila je prva godina od početka mjerenja u kojoj je globalna prosječna temperatura bila više od 1,5 °C u odnosu na predindustrijsko razdoblje, čime je postala i najtoplija godina ikad zabilježena. Pariški klimatski sporazum iz 2015. postavio je cilj ograničenja globalnog zatopljenja na 1,5 °C, ali dugoročni trend trenutno kreće se između 1,34 i 1,41 °C, ovisno o metodologiji izračuna.

Uz ljudski utjecaj, na nagli porast temperature u 2023. i 2024. utjecali su i prirodni fenomeni poput El Niña i povećane Sunčeve aktivnosti. Izvješće WMO-a jasno ukazuje na hitnu potrebu za smanjenjem emisija stakleničkih plinova i prilagodbom na već neizbježne klimatske promjene. Bez odlučnih akcija, učinci klimatske krize postat će sve teži za kontrolu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije