U Kini ipak nije padala “kiša crva”

0
Radiosarajevo.ba
U Kini ipak nije padala “kiša crva”
Foto: Printscreen / U Kini nije padala kiša crva, već cvasti bijele topole

*Ažurirano 24. marta 2023, nakon analize Raskrinkavanja: U prvoj verziji teksta naslov je netačno navodio da je riječ o 'kiši crva', a zapravo je riječ o cvastu drveća. Također, u tekstu nije bilo jasno precizirano da je to jedna od teorija.

Građane kineskog grada Liaoninga vlasti su nedavno zamolile da nađu sklonište i nose kišobrane nakon što se činilo kako su s neba počeli padati - crvi.

Snimka ovog bizarnog događaja počela se širiti društvenim mrežama, a mnogi građani su bili zabrinuti ovom pojavom. Ipak, kako će se ispostaviti, iako se se na snimci koja je postala viralna na Twitteru činilo da je vidljiva velika količina crva kako gmižu po automobilima i prometnicama, na snimci uopšte nisu crvi, već je riječ zapravo o - cvijeću*.

Nenad Marković objavio fotografiju i poručio: 'Ovo je Bosna'

Nenad Marković objavio fotografiju i poručio: 'Ovo je Bosna'

U analizi koju je Reuters objavio 17. marta 2023. godine navodi se da detalji s registracijskih oznaka automobila na snimku upućuju na zaključak da je snimak nastao u provinciji Liaoning u sjevernoj Kini. Dakle, snimak, po svemu sudeći, jeste nastao u Kini. Međutim, na njemu nije "kiša crva", piše Raskrinkavanje.

Kako su za Reuters objasnili/e eksperti/ce, snimak prikazuje cvasti kineske bijele topole, koje se kolokvijalno nazivaju i “mace”, i kojih ima u izobilju u ovom dijelu Kine. Dodatno, eksperti/ce navode kako bi ”kiša crva”, koja je rijedak, ali moguć fenomen, bila nemoguća u ovo doba godine, jer su temperature previše niske.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije