Snažna poruka iz Washingtona: Trenutna politička situacija u BiH traži odlučnu akciju!

Dana 27. marta 2025. godine, u godini koja obilježava tridesetu godišnjicu Dejtonskog mirovnog sporazuma, Institut je organizirao zatvoreni okrugli sto koji je okupio odabranu grupu diplomata, akademika, stručnjaka za politike i predstavnika međunarodnih misija i civilnog društva radi ključne rasprave o trenutnoj putanji Bosne i Hercegovine.
Okrugli sto održan je pod pravilom Chatham Housea, osiguravajući zaštićen prostor za iskren i napredan dijalog. Učesnicima je bilo omogućeno da se direktno suoče sa osnovnim izazovima koji i dalje oblikuju postkonfliktno upravljanje Bosnom i Hercegovinom: sistem stvoren za okončanje rata koji sada teško održava funkcionalnu demokratsku državu.
U središtu razgovora bio je Dejton 2.0 Putokaz, koji je predstavio Ismet Fatih Čančar, Fulbright istraživač posjetilac na Johns Hopkins SAIS. Njegova intervencija skrenula je pažnju na to kako je ustavna struktura Bosne postala pravno sankcionirani mehanizam političke paralize, iskorištavan kako od domaćih nacionalističkih aktera, tako i od stranih sila. Umjesto odbacivanja naslijeđa Dejtona, Čančar je ponudio konkretan okvir za završetak njegovog nedovršenog mandata—kroz garancije sigurnosti, reforme zasnovane na ljudskim pravima i institucionalno utemeljenu političku transformaciju.

Vasković: Dodik nudi minerale iako nisu njegovi, a njihovu vrijednost niko još nije procijenio
Okrugli sto je također obuhvatio komentare dr. Daniela Serwera, jednog od originalnih učesnika u pregovorima o Dejtonskom mirovnom procesu i dugogodišnjeg stručnjaka za izgradnju mira na Zapadnom Balkanu. Njegova razmišljanja pružila su povijesni uvid i ukazala na tenzije između mira kao trenutka i mira kao sistema.
Diskusiju je moderirala Mia Bakal, istraživačica u Institutu, koja je otvorila razmjenu stavova okvirujući Putokaz kao provokaciju za reimaginaciju međunarodnog angažmana s Bosnom i Hercegovinom - ne kao vježbu upravljanja postkonfliktom, već kao demokratski projekt. Adnan Hadrović, viši savjetnik za diplomatiju, međunarodna istraživanja i sigurnost u Institutu, iznio je uvodne i završne napomene, naglašavajući važnost održavanja transatlantskog partnerstva, obnovljenog strateškog fokusa i imperativa centriranja građana u razgovorima o reformi.

Održan osnivački sastanak Američko-balkanske privredne komore: Sven Alkalaj poslao važnu poruku
Glavni zaključak događaja je da je trenutna politička situacija u Bosni i Hercegovini dostigla kritično sigurnosno stanje koje ne samo da zahtijeva, već i nalaže akciju. Kao takvi, evropski i američki partneri pozvani su na djelovanje u ovom ključnom trenutku. Rasprava je obuhvatila najnovije ključne događaje i najoptimiziranije strategije za rješavanje ključnih slabosti i uspostavljanje novih mehanizama sigurnosti za očuvanje jedinstva, suvereniteta i integriteta.
Rasprava je također prepoznala da kriza nudi novu perspektivu - onu prilike, posebno u vezi s stvaranjem novog pro-ustavnog zamaha širom zemlje. Ovaj zamah odraz je kolaborativnog napora i posvećenosti euroatlantske sigurnosti i demokratskog integriteta u suočavanju s unutarnjim i stranim malignim utjecajima.
Institut zahvaljuje svim učesnicima na njihovoj stručnosti, iskrenosti i posvećenosti demokratiji, suverenitetu i integritetu Bosne i Hercegovine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.