Sjedinjene Američke Države odbacile su odluku ICC za hapšenje Netanyahua i Gallanta

8
Radiosarajevo.ba
Sjedinjene Američke Države odbacile su odluku ICC za hapšenje Netanyahua i Gallanta
Foto: EPA-EFE / Benjamin Netanyahu

Sjedinjene Američke Države odbacile su u četvrtak, 21. novembra 2024. godine odluku Međunarodnog krivičnog suda (ICC) da izda naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg šefa odbrane, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće.

"Sjedinjene Države u osnovi odbijaju odluku Suda da izda naloge za hapšenje visokih izraelskih zvaničnika. I dalje smo duboko zabrinuti zbog žurbe tužioca da traži naloge za hapšenje i zabrinjavajućih grešaka u procesu koje su dovele do ove odluke", rekao je portparol, dodajući da su SAD razgovaraju o narednim koracima sa svojim partnerima.

Podsjećamo, u četvrtak Međunarodni krivični sud za ratne zločine je izdao nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoela Gallanta. 

Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'

Sestra preminule Džejle Drapić u teškom stanju zbog zuba: 'Liječila se kod istog stomatologa'

Yoel Gallant je za izraelske medije izjavio da će "njegovo hapšenje ostati zapisano u historiji", a kabinet premijera Netanyahua nazvao je ovu odluku "antisemitskom". 

Šta sami nalog za hapšenje znači?

MKS nema ovlasti za izvršenje ili policijsku snagu za izvršenje hapšenja. Kada se izda nalog za hapšenje, sve države članice Rimskog statuta dužne su da pomognu u izvršenju naloga i izručenju osumnjičenog.

Postoje 123 države članice, uključujući sve južnoameričke nacije, većinu evropskih zemalja, Australiju, Kanadu i otprilike polovinu nacija u Africi. Međutim, zemlje poput SAD-a, Indije i Kine nisu dio sporazuma.

To znači da bi svako putovanje Netanyahua ili Gallanta u državu članicu Rimskog statuta moglo potencijalno da ih izloži hapšenju i izručenju MKS-u. Međutim, ne sarađuju sve države članice sa MKS. Na primjer, 2015. godine, sudanski predsjednik Omar al-Bashir prisustvovao je samitu Afričke unije u Južnoj Africi i bilo mu je dozvoljeno da napusti zemlju uprkos nalogu za hapšenje.
 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (8)

/ Povezano

/ Najnovije