Seizmička oluja trese supervulkan u Italijii! Jači potres u području na kojem je Campi Flegrei
Potres magnitude 4,4 pogodio je italijanski super vulkan Campi Flegrei u ponedjeljak navečer, 20. maja, prouzročivši manju štetu u gradu Pozzuoli, gdje je bio epicentar, ali čak i u Napulju, gradu udaljenom nekih 20 kilometara, javio je italijanski Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju (INGV).
Prijavljene su pukotine na pojedinim građevinama, potvrdio je glasnogovornik italijanske vatrogasne brigade za CNN.
Potres 4,4 stepena na dubini od 3 kilometra najjači je potres koji je pogodio ovo visoko seizmično područje u posljednjih 40 godina, pokazuju podaci INGV-a. Potres je dio tekuće "seizmičke oluje" koja je stvorila više od desetak potresa magnitude preko 2,0 u proteklih 48 sati.
Kulturni četvrtak | Reditelj Andraš Urban: O Desire festivalu, komediji 'Seljačka opera' i teatru
Podrhtavanje tla, jačine 4,4, dogodilo se sinoć u 20.10 sati, a prethodio mu je potres jačine 3,5, sat vremena ranije. INGV je zabilježio 1252 potresa u području Campi Flegrei u aprilu 2024, većina s magnitudom manjom od 1,0.
Posljednja velika erupcija supervulkana bila je 1538. godine, što je rezultiralo stvaranjem novog zaljeva na južnoj italijanskoj obali. INGV je primijetio povećanje seizmičke aktivnosti od 2022., što bi moglo biti posljedica nakupljanja magme ispod površine ili nakupljanja plinova, stava su vulkanolozi.
‼️BREAKING‼️
— Truthseeker (@Xx17965797N) May 20, 2024
Italy: Earthquake M4.4 sparks fears at Campi Flegrei, Italy as the volcanic caldera shows clear signs of unrest. pic.twitter.com/Ie9BK4QlOz
Vulkan je udaljen oko 50 kilometara od planine Vezuv i sklon je fenomenu poznatom kao bradiseizam, tokom kojeg se tlo podiže i spušta zbog pritiska ispod površine. Posljednji veliki ciklus bio je 1984. godine, ali je nekoliko vulkanologa ustvrdilo za CNN da ovo područje možda ulazi u novi ciklus ovog fenomena.
Više od 500.000 ljudi živi u crvenoj zoni neposredno uz Campi Flegrei, prema italijanskoj agenciji za civilnu zaštitu, koja je ove godine radila na ažuriranju planova evakuacije u slučaju velike katastrofe.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.