Ruski naučnici koji su razvili hipersonične rakete optuženi za izdaju
Tri ruska akademika koji su radili na tehnologiji hipersoničnih raketa suočavaju se s "veoma ozbiljnim optužbama", objavio je Kremlj, u sklopu istrage o izdaji koja je izazvala uzbunu u ruskoj naučnoj zajednici.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je upoznat sa otvorenim pismom sibirskih naučnika koji su stali u odbranu svojih kolega, ali da je slučaj "sada u rukama sigurnosnih službi".
U pismu, objavljenom u ponedjeljak, kolege Anatolija Maslova, Aleksandra Šipljuka i Valerija Zveginceva stali su u odbranu njihove nevinosti i rekli da će tužilaštvo ovakvim potezima nanijeti ozbiljnu štetu ruskoj naučnoj zajednici.
Nihad Uk otklonio sve sumnje o Vladi KS. Govorio i o poziciji gradonačelnika Sarajeva
"Svakog od njih poznajemo kao patriotu i pristojnu osobu koja nije sposobna da uradi ono za šta ih istražni organi sumnjiče", kazali su u otvorenom pismu.
Predsjednik Vladimir Putin pohvalio se da je Rusija globalni lider u razvoju hipersoničnih projektila, sposobnih da razviju brzinu do 10 maha kako bi izbjegli neprijateljsku zračnu odbranu.
Ukrajina je u utorak saopćila da je uspjela uništiti šest takvih projektila u jednoj noći, iako je Rusija to prvobitno osporila. Obavijesti o akademskim konferencijama koje se protežu unatrag više godina pokazuju da su uhapšeni naučnici bili česti učesnici tih skupova.
SAD tvrdi da je Patriot u Ukrajini srušio ruski hipersonični projektil: Da li je to moguće?
Tokom 2012. godine, Maslov i Ippljuk su predstavili rezultate eksperimenta o dizajnu hipersoničnih projektila na seminaru u Toursu, u Francuskoj.
Sva trojica su 2016. godine bili među autorima poglavlja knjige pod naslovom "Hipersonični kratkotrajni objekti za aerodinamička istraživanja u ITAM-u, u Rusiji".
Pripremaju li G7 i EU zabranu ruskog plina za sva vremena?
U otvorenom pismu njihovih kolega iz ITAM-a - Instituta za teorijsku i primijenjenu mehaniku Kristijanovič u Novosibirsku - navodi se da su radovi koje su naučnici predstavili na međunarodnim forumima više puta provjeravani kako bi se osiguralo da ne uključuju povjerljive informacije.
Analiza ovih slučajeva je pokazala da "bilo koji članak ili izvještaj može dovesti do optužbi za veleizdaju", navodi se u otvorenom pismu.
"U ovoj situaciji ne bojimo se samo za sudbinu naših kolega. Jednostavno ne razumijemo kako da nastavimo raditi svoj posao", upozorili su ruski naučnici.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.