Protesti se šire: Požari, sukobi, hapšenja, očekuje se još jedna "bijesna noć"
Protesti započeti nakon ubistva Georgea Floyda, Afroamerikanca iz Minneapolisa, proširili su se na više od 30 američkih gradova.
Reporteri javljaju da nisu ikada vidjeli nešto slično. Na snimkama s ulica u Minneapolisu se vide požari, blokirane ceste...
Protesti ponegdje eskaliraju. Uništen je i CNN-ov centar u Atlanti tokom protesta.
Haos je i u Los Angelesu, Washingtonu...
U Chicagu se sukobljavaju policija i demonstranti, koji su u neredima bacali boce s vodom na policajce. Neki su viđeni kako dižu policijske barikade i druge predmete i bacaju ih u policijska vozila.
Vatrogasna služba Los Angelesa (LAFD) reagirala je na brojne incidente u središtu grada između petka popodne i subote ujutro, često na male požare koji su brzo ugašeni.
Bilo je 46 slučajeva označenih kao "pajlenje smeća", ali i drugih vrsta požara, uključujući onaj gdje je s vatrogasnog vozila ukradeno vatrogasno crijevo i zapaljeno.
U Cincinnatiju je, zasad, uhapšeno 11 osoba.
Guverner Minnesote izjavio je da će krenuti u mobilizaciju Nacionalne garde nakon destruktivnih protesta za koje je rekao da više nisu u vezi s ubistvom Floyda, javlja CNN.
Policijska uprava u New Yorku povećala je sigurnost u svim policijskim policijskim stanicama i objektima u cijelom gradu zbog prijetnji policiji i onoga što se dogodilo u petak navečer na 88. okružnom mjestu u Brooklynu.
Prosvjednici su se sukobili s policijom u 88. postaji, pri čemu je jedno policijsko vozilo zapaljeno, a druga oštećena. Nekoliko službenika je ranjeno, a više osoba je uhapšeno.
Kako javljaju mediji u SAD, i ostali gradovi i države poduzimaju sigurnosne mjere u iščekivanju još jedne "noći bijesa".
Podsjetimo, Floyd se ugušio pod smrtonosnim zahvatom jednog policajca.
Foto: Twitter: Derek Chavuin
U petak je uhapšen Derek Chauvin, policajac koji je izveo nasilni zahvat nad 46-godišnjim Floydom pritisnuvši mu vrat koljenom nakon čega je Floyd, koji je jecao "molim vas, ne mogu disati", ubrzo preminuo.
Chauvin mu je vrat držao pritisnut duže od 8 minuta - dvije minute nakon što je Floyd prestao pokazivati znakove života. Policijski priručnici jasno definiraju da ovaj "zahvat" može životno ugroziti osobu nad kojom se primjenjuje.
U Minneapolisu, na mjestu gdje se sve zbilo, građani polažu cvijeće.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.