Proglašena je najmoćnija osoba u Europi: U pitanju je žena koja voli Mussolinija

7
Radiosarajevo.ba
Proglašena je najmoćnija osoba u Europi: U pitanju je žena koja voli Mussolinija
Foto: Instagram / Giorgia Meloni i Aleksandar Vučić

Ugledni američki list Politico objavio je ovogodišnju listu najmoćnijih ljudi u Europi, a najmoćnijom osobom na ovom kontinentu proglasio je - Giorgiu Meloni, premijerku Italije.

Politico objašnjava kako je čelnica desničarske stranke Braća Italije (Fratelli d’Italia) Meloni, za manje od decenije, "prešla put od čelnice ultranacionalista do toga da je izabrana za premijerku Italije i uspostavila se kao figura s kojom Bruxelles, a sada i Washington, obavljaju poslove".

Ova američki list podsjeća na prve korake Melonijine političke avanture, od militantnosti u ogranku mladeži neofašističkog Italijanskog socijalnog pokreta i hvaljenja diktatora Benita Musolinija do "dobre političarke koje je učinila sve za dobrobit Italije".

Kupci u BiH izgubili milione: Prevareni, ostali bez stana i novca

Kupci u BiH izgubili milione: Prevareni, ostali bez stana i novca

Sud kao oružje

Od svog izbora 2022., italijanska premijerka bavila se političkim pitanjima kao što su migracija i LGBTQ+ prava, što bi nekada izazvalo osudu Bruxellesa. Umjesto toga, reakcija čelnika Europske unije kretala se od ravnodušnosti do odobravanja, a mnogi prihvaćaju Meloni kao ukusnu predstavnicu sve radikalnijeg duha vremena koji cvjeta s obje strane Atlantika.

"Meloni je dospjela na naslovnice diljem svijeta kada je postala prva italijanska premijerka, ali malo je ko predviđao da će dugo trajati na dužnosti", piše američki list i dodaje: "No tokom protekle dvije godine Meloni je konsolidirala svoju vladu kao jednu od najstabilnijih koje su postojale u poslijeratnoj Italiji. Iako je zemlja opterećena državnim dugom koji iznosi 137 posto bruto domaćeg proizvoda, ekonomska prognoza nije toliko loša da bi uplašila strane ulagače privučene neobično mirnim političkim okruženjem."

Premijerka Meloni rutinski koristi sudove kako bi pokušala ušutkati kritičare, podižući tužbe za klevetu u rasponu od frontmena rock zvijezde Placeba Briana Molka — koji ju je nazvao "fašisticom" tokom koncerta 2023. — do učitelja koji ju je nazvao "neo - Nazi" tokom rasprave u razredu.

"Tiha voda..."

Meloni je također iskoristila svoju moć da cilja na manjinske grupe poput LGBTQ+ zajednice, koju premijerka ismijava kao "lobi" koji podmuklo pokušava nametnuti svoju "rodnu ideologiju" njezinoj zemlji. Ubrzo nakon preuzimanja dužnosti, njena je vlada zabranila gradonačelnicima da izdaju rodne listove djeci rođenoj od surogat majki ili lezbijskim parovima koji su koristili umjetnu oplodnju. U oktobru je njena koalicija donijela zakon kojim se kažnjavaju osobe koje imaju dijete surogat majčinstvom bilo gdje u svijetu s maksimalnom kaznom od dvije godine zatvora i novčanim kaznama do milion eura.

Zaključak je kako aktualni politički vjetrovi pune Melonina jedra. S tradicionalnim moćnicima u Parizu i Berlinu koji su praktično izvan funkcije, italijanska premijerka ima koristi od vakuuma moći koji joj ostavlja prostora za promoviranje svoje politike. U trenutku kada je bila slaba za konvencionalne čelnike EU-a, ona se učinkovito pozicionirala kao most između krajnje desnice, čija prisutnost u europskim vladama stalno raste, i liberalno-demokratskih čelnika koji je vide kao prihvatljivog predstavnika pokreta kojeg u potpunosti ne razumiju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije