Procurio interni EU dokument: "Moramo biti spremni za moguću eskalaciju krize"

0
Radiosarajevo.ba
Procurio interni EU dokument: "Moramo biti spremni za moguću eskalaciju krize"
Foto: EPA / Zveckanje oružjem / Ilustracija

Vodeći ljudi EU pozivaju europske vlade da nastave sarađivati s Kinom, bez obzira na rastuće napetosti između Washingtona i Pekinga.

Diplomatska služba Europske unije želi da zemlje članice budu pripremljene za moguću eskalaciju krize oko Tajvana, upozoravajući da bi vojni sukob ugrozio vitalno snabdijevanje Europe mikročipovima.

Iako se rizici za Europu moraju smanjiti, ona se ne smije potpuno ograditi i udaljiti od Kine, navodi se u internom dokumentu koji je pripremila Europska služba za vanjsko djelovanje, a POLITICO je imao uvid u dokument.

Korisnici Iphone-a u problemu: Jutarnji alarm ne zvoni

Korisnici Iphone-a u problemu: Jutarnji alarm ne zvoni

Dokument dolazi u ključnom trenutku za EU, koja se bori sa sve komplikovanijim odnosima s Kinom. SAD u ovom trenutku pojačava svoj ionako jastrebovski stav prema Pekingu, dok se europski zapovjednici tek trebaju dogovoriti o jedinstvenom pristupu.

Dokument je odmah izazvao reakciju nekih europskih vlada koje su naklonjenije američkom pristupu: "Čini se da smo se, uz sve moguće alarmantne zvukove alarma, ponovno odlučili pritisnuti dugme za stišavanje, i nastavili drijemati", rekao je jedan visoki diplomat EU-a koji je želio ostati anoniman.

Ursula von der Leyen u posjeti Kijevu: 'Ukrajina je dio europske porodice'

Ursula von der Leyen u posjeti Kijevu: 'Ukrajina je dio europske porodice'

U dokumentu, koji su izradili diplomatski dužnosnici izvršnog tijela EU-a, 27 država članica Unije poziva se da iskoriste "priliku" za smanjenje rizika od rastućeg uticaja Kine na privredna i sigurnosna pitanja.

U dokumentu se ipak navodi da Europa još uvijek ima priliku izravno razgovarati s vladom predsjednika Xi Jinpinga. "Kina i Europa ne smiju potpuno otuđiti. U suprotnom postoji rizik da će se nesporazumi povećati i proširiti i na druga područja", stoji u nacrtu.

"Sistemsko suparništvo može se pojaviti u svim područjima saradnje. Međutim, to ne bi trebalo odvratiti EU od održavanja otvorenih kanala komunikacije i traženja konstruktivne suradnje s Kinom. Takva saradnja može pomoći u probijanju rastuće samoprouzročene izolacije kineskog vodstva. No, prije svega treba promicati temeljne interese EU-a", navodi se također u dokumentu.

Donosena odluka: EU odobrila milijardu eura za vojnu pomoć Ukrajini

Donosena odluka: EU odobrila milijardu eura za vojnu pomoć Ukrajini

Odnosi Europske unije s Kinom su tema koja će dominirati kreiranjem politike u nadolazećim mjesecima, a veća rasprava oko ovog pitanja očekuje se na summitu čelnika EU-a u Bruxellesu ovog juna.

Dokument poziva države članice da ubrzaju planove za smanjenje rizika i pretjeranu ovisnost o Kini.

"Smanjivanjem rizika možemo osigurati predvidljivost i transparentnost u našim privrednim i trgovinskim odnosima, istovremeno promičući siguran pristup temeljen na pravilima", stoji u dokumentu.

Kancelarija Europske unije o imenovanju Vlade FBiH: 'Bacite se na posao i uradite ga na pravi način'

Kancelarija Europske unije o imenovanju Vlade FBiH: 'Bacite se na posao i uradite ga na pravi način'

Poziv na smanjenje rizika dolazi uprava sada kada se čini da je Peking sve nervozniji zbog priče da predstavlja prijetnju Zapadu. Kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang kritikovao je ove sedmice u Berlinu europske političare zbog pokušaja da se "riješe Kine" u ime uklanjanja rizika.

Dokument se bavi i politički osjetljivim pitanjem Tajvana. Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je u intervjuu za POLITICO prošlog mjeseca da bi Europa trebala izbjeći da bude uvučena u sukob između Kine i Sjedinjenih Država oko samoupravnog otoka koji Peking smatra svojim.

Što se tiče Tajvana, u dokumentu se navodi: "EU je nepokolebljiva u tome da bi svaka jednostrana promjena statusa quo i upotreba sile mogla imati velike privredne, političke i sigurnosne posljedice na globalnom nivou, posebno s obzirom na primarnu ulogu Tajvana kao dobavljač najnaprednijih poluvodiča."

U dokumentu dalje stoji: "EU mora biti spremna za scenarije u kojima bi napetosti značajno porasle. Rizik od eskalacije u Tajvanskom tjesnacu jasno pokazuje potrebu rada s partnerima kako bi se spriječila erozija statusa quo u interesu svih."

Energetski paket pomoći za BiH: Poznato kako će biti podijeljeno 70 miliona eura iz EU

Energetski paket pomoći za BiH: Poznato kako će biti podijeljeno 70 miliona eura iz EU

Prema procjenama, oko 90 posto naprednih poluvodiča uvezenih u EU dolazi iz Tajvana.

Tajvanski div poluvodiča TSMC bio je pod pritiskom da preseli neke od svojih proizvodnih pogona, ali do sada se pomaknuo samo u smjeru dva navodna tajvanska dobavljača sigurnosne opreme - SAD-a i Japana.

Što se Ukrajine tiče, Unija nije impresionirana posljednjim diplomatskim nastupom Kine, koji je obilježen odgođenim prvim razgovorom predsjednika Xi Jinpinga s Volodimirom Zelenskim.

Predsjednik Italije poručio Zelenskom: "U potpunosti smo na vašoj strani"

Predsjednik Italije poručio Zelenskom: "U potpunosti smo na vašoj strani"

"Kinesko stajalište u 12 tačaka o ukrajinskoj krizi potvrđuje njeno snažno prorusko stajalište", stoji u dokumentu. "Izravni dijalog između Kine i Ukrajine bio bi najbolja prilika da Kina pridonese pravednom političkom rješenju", dodaje se dalje u dokumentu.

Zemlje članice EU trebale bi nastaviti upozoravati Peking da ne podupire Rusiju, čak ni zaobilazeći sankcije, dodaje se u istom dokumentu.

Dokument također sadrži sumorne prognoze za unutrašnji razvoj Kine, govoreći da će se azijska supersila "vjerovatno suočiti s domaćim privrednim i političkim izazovima bez presedana zbog usporavanja privrednog rasta i demografskih promjena", prenosi Jutarnji.hr.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije