Priča iz najsiromašnije zemlje u Europi: Kafa malo više od marke, kilometar taksijem pola KM

1
Radiosarajevo.ba
Priča iz najsiromašnije zemlje u Europi: Kafa malo više od marke, kilometar taksijem pola KM
FOTO: Facebook / Kišnjev, Moldavija

U Kišinjevu vrijeme kao da je stalo. Avion Turkish Airlinesa, u suštini, funkcionira kao šatl u najdarežljiviju fazu sovjetskog ekonomskog kolapsa.

I poslije 30 godina od proglašenja nezavisnosti od Sovjetskog Saveza, Moldavija je ostala na gotovo istom nivou na koju su je Rusi survali u komunističkom periodu.

Prodavnice, muzeji, ceste i škole su od istog vapna kakvog su davali Sovjeti, a ceste decenijama nisu vidjele lopatu za asfalt. Baš je svaka pomilovana gadnim inženjerskim promašajima, a čim padne kiša i najobičnija se šetnja pretvara u triatlon.

Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara

Titove brigade lopatom izgradile 242 km pruge za 7 mjeseci, vlast danas ne umije popraviti 80 metara

Veduta glavnog grada, tek sporadičnim osvrtanjem, izgleda kao vapaj upomoć. Tek na gradskim periferijama, uzduž masivnih, popucalih avenija, stidljivo se razabiru nagovještaji nasumičnih zapadnjačkih ulaganja.

Gradom se voze dva tipa vozila - ili krame sovjetske proizvodnje, po život opasna željezarija na kotačima, ili izložbeni primjerci iz najluksuznijih europskih autosalona. Vozni je park upravo stravično odlijepljen od realne ekonomske situacije.

Jedna poruka izazvala opću paniku u najsiromašnijoj državi Europe

Jedna poruka izazvala opću paniku u najsiromašnijoj državi Europe

"Da, tamo gdje vidiš Maybach, odmah znaš da u njemu sjedi Rus ili Židov", pojašnjava Vitalie, dugogodišnji medijski profesionalac, jedan od rijetkih "preživjelih" koji svoj hljeb zarađuje pecajući u moldavskoj medijskoj močavari.

"Za Moldavce su rezervisane krame", kaže pokazujući u minijaturni "Zaporožec", muzejsku starudiju koja je svoju mladost po cestama Sovjetskog Saveza proživjela tokom 70ih i 80ih.

Sumornu sliku glavnog grada upotpunjuju građani koji su ostali kod kuće. Mnogi od njih preživljavaju uz trotoar, trgujući s onim što imaju.

Satovi, patike, maskice za mobitele, voće, povrće, košulje i koferi. Tržištu je atraktivno štagod da se nađe na tavanu, u šupi, ili "poispada" iz kamiona na nekoj od brojnih krijumčarskih ruta.

Mihai, ulični trgovac na Stradi Puskin prodaje kubanske cigarillose Montecristo. Kune se da su prave. Pedeset komada - deset eura (19.55KM). Socioekonomska situacija u Moldaviji, koja je već prije rata bila loša, pogoršala se.

Kišnjev, Moldavija
FOTO: Facebook: Kišnjev, Moldavija

Da bi u potpunosti shvatili političku sudbinu ove zemlje dovoljno je pogledati u sudbinu dva njihova oligarha, dva čovjeka koji su u totalu uništili ovu zemlju - u Vlada Plahotniuca i Ilana Shora, o kojima smo ekstenzivno pisali u našoj prvoj reportaži. Isto smo učinili i pišući o turbulentnoj i traumatičnoj političkoj situaciji u ovoj zemlji.

Inflacija od 34,6 posto

U oktobru je ovdje godišnja inflacija dostigla 34,6 posto, četiri puta više nego u oktobru 2021. To je daleko najviša stopa u Europi. Moldavija ima 2,5 miliona stanovnika, od kojih čak 13 posto živi s manje od pet eura (9,79KM) dnevno.

Četiri osobe emigriraju iz Moldavije svakog sata. Zemlja je to bez očeva i majki. Mlađi roditelji ostavljaju djecu svojim roditeljima, najčešće penzionerima koji se kroz život vucaraju s penzijama od 70ak eura (137 KM). Oni sami lete na Zapad.

Aleksandre i Silviu ni majku ni oca nisu vidjeli dvije godine. Otišli su u Frankfurt i šalju doznaku iz inozemstva bez kojih bi ova zemlja skapala od gladi.

Haos u najsiromašnijoj zemlji Europe: ‘Stižu pozivi za mobilizaciju, svi već znaju što slijedi‘

Haos u najsiromašnijoj zemlji Europe: ‘Stižu pozivi za mobilizaciju, svi već znaju što slijedi‘

Euri "sa strane" čine čak 30 posto ekonomije Moldavije. "Ko bi htio odgajati svoju djecu ovdje?!", pita Silviu. "Hrana, benzin, lijekovi, sve poskupljuje! Inflacija je krajem novembra dostigla 35 posto. Novac koji je do jučer nešto vrijedio, danas je apsolutno beskoristan. U nas su još jedino cjenovno pristupačni otrovi, alkohol, cigarete..."

"I žene", dodaje njegov brat Aleksandru. Prostitucija je u Moldaviji široko rasprostranjena. U malim je mjestima dobro skrivena, zakamuflirana pod "pristojne aktivnosti" kako ne bi provocirala tračeve među stanovnicima koji se, barem naizgled poznaju. Uostalom, što je veća udaljenost od glavnog grada i manji grad, to su cijene seksualnih usluga niže.

Eksplozija prostitucije 

"U manjem gradu uvijek možete sresti kolegicu iz razreda, susjeda ili prijateljicu, pa mnoge od ovih djevojaka odlaze u Kišinjev, gdje ih niko ne poznaje", priča Viktoria.

Viktoria je cvjećarka sa, kaže, uspješnim obrtom na jednoj od glavnih gradskih vena. Obrt je otvorila s još dvije djevojke, Alinom i Arsenie.

Kišnjev, Moldavija
FOTO: Facebook: Kišnjev, Moldavija

"Mi smo prvenstveno drugarice", smije se. "A novac dijelimo pošteno, pazeći na svaki cent!"

Koliko zarađujete", pitam. Viktoria ispočetka oklijeva odgovoriti: "Plate su na razini prosječne moldavske, nije mnogo, ali možemo preživjeti..."

Njena bliska prijateljica, studentica na Sveučilištu u Kišinjevu, nekada je dio svojih mjesečnih troškova podmirivala prostitucijom, priznaje.

Od 20 eura (39KM) za oralni seks do 30 (58KM) eura za klasični. Viktoria je mlada žena, prekrivena tetovažama koja je, kao i mnogi Moldavci, dio svog života provela u Rumuniji.

U Bukureštu je uspjela uštedjeti nekakav sitniš, radeći kao konobarica u dvije smjene, pokrivajući se dijeljenim smještajem sa još nekoliko prijateljica koje su iz Kišinjeva otišle trbuhom za kruhom.

Kišnjev, Moldavija
FOTO: Facebook: Kišnjev, Moldavija

I danas povremeno konobari u noćnom klubu u kojem se upoznajemo. Razgovor veoma brzo prelazi na rat u Ukrajini, kao i sa većinom Moldavaca. Rat je permanentni subjekt u svakom razgovoru, koliko god se razgovor činio neobvezan.

Vadi mobitel i pokazuje mi stotine naloga i foruma koji samoinicijativno organiziraju pomoć izbjeglicama. U Moldaviju se, čija je vlast na početku istaknula da ne može primiti više od 15.000 ljudi, na kraju slilo više od 400.000 ljudi.

"Možete napraviti hiljade i hiljade ovakvih naloga, ali to neće učiniti ništa. Da, pomoći će unesrećenima, ali koliko i do kad? Užasno se bojim svega ovoga i užasno sam pod stresom. Zato sam i izbrisala većinu društvenih mreža, naprosto nisam više mogla izdržati", priznaje Viktoria.

Nestvarne cijene 

Svijet koji je ovdje ostao pritisnut je siromaštvom, bijedom i permanentnom anksioznošću. Najtužnija su lica onih koji bi negdje otišli, a nemaju gdje.

Kišnjev, Moldavija
FOTO: Facebook: Kišnjev, Moldavija

Cijena svakodnevice u Moldaviji apsolutno je perverzna sa stajališta zapadnjačkog, čak i hrvatskog standarda. Ulaskom u prodavnice bombardirani ste artiklima čije su cifre nestvarne u odnosu na raspon cijena koje vidimo ovdje.

Litra mlijeka je oko 50 centi (0,98KM), jednako kao i hljeb i kilogram krumpira. Jaja ćete platiti 1,80 eura (3,52KM), a kilogram pilećeg filea četiri (7,82KM).

Kilogram jabuka iznosi 60 centi (1,17KM), domaće pivo najviše 90 (1,76KM), a butelju svjetski priznatog, vrhunskog moldavskog vina platit ćete najviše pet eura.

Kutija žutog Camela iznosi dva eura i 20 centi (4,30KM), kafa košta 60 centi, a poželite li se ukrcati na taksi i transportirati na drugi dio grada kilometar vožnje platit ćete tek 25 centi (0,49KM).

Odlaskom u šoping u Kišinjevu osjećate se gotovo kao da pljačkate. Brzi tour po tržnom centru "Shopping Malldova" otkriva sve razmjere takve situacije. Recimo, Levisice ćete platiti oko 30ak eura (58,66KM), a Chanelovi i Guerlainovi parfemi jedva prebacuju nekih 60 eura (117,33KM).

Kišnjev, Moldavija
FOTO: Facebook: Kišnjev, Moldavija

Rusi u markiranoj odjeći

Ruse po gradu prepoznajete po markiranoj odjeći. Recimo, patike Nike prilagodile su se cijenama koje se očekuju na Zapadu, platit ćete ih oko 80 eura (156,44KM) što je mjesečni iznos prosječne penzije ili trećina prosječne plate u glavnom gradu.

Kada stignete u Kišinjev, shvatite da su ovdašnje noći mnogo mračnije; ulična rasvjeta gotovo je pa nepostojeća, a brendovi komercijalnih punktova više ne svijetle kao prije.

S prozora se vidi sve manje svjetla, najčešće utrnulog, em građani štede, em u gradu nema ljudi kao nekada. Energetskoj su krizi posvećene i brojne rasprave na lokalnim forumima: raspravlja se o tome kako najisplativije grijati kuću ili stan, ko ima, a ko nema tople vode.

Nedostatak ulične rasvjete doveo je i do povećanja broja saobraćajnih nesreća. Prosto rečeno, svaki je dan na ovim ulicama nova izlika da negdje ostavite ili osakatite život.

Uz sve ekonomske traume, gradom se provlači i puzajuća avet rata. Destabilizacija Moldavije i njeno privlačenje u rusko krilo mogla bi za režim u Kremlju biti pobjeda koja mu izmiče u Ukrajini.

Praktički na obroncima grada u ratnoj je gotovosti kontingent od 7000 ruskih vojnika. U suštini, to znači ples po britvi koju oštri susjed tankih živaca i debelog obraza. A koji, uz to, ludilo vlastite teritorijalne vizije predstavlja kao egzistencijalnu prijetnju.

"Bojiš li se?" bilo je jedno od prvih pitanja koje sam postavio svom moldavskom domaćinu.

"Naviknuo sam", priznaje. "Znaš kako kažu Rusi? Onome kome je suđeno da ga objese, neće se utopiti", piše Jutarnji list

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije