Po kojem osnovu Netanyahu može biti uhapšen i u kojim državama?

8
Anadolija
Po kojem osnovu Netanyahu može biti uhapšen i u kojim državama?
Foto: EPA-EFE / Benjamin Netanyahu

Glavni tužilac Međunarodnog kaznenog suda (ICC) Karim Khan poziva zemlje potpisnice Rimskog statuta da poštuju naloge za hapšenje izraelskog premijera, bivšeg izraelskog ministra odbrane i zapovjednika Hamasa.

ICC nema ovlasti za provedbu svog mandata, ali tehnički, svaka od 124 države potpisnice Rimskog statuta mora uhapsiti izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, bivšeg ministra odbrane Yoava Galanta ili čelnika oružanog krila Hamasa Mohameda Deifa, uđu li osumnjičenici na njihov teritorij.

Zahtjev za izdavanje naloga za hapšenje spomenutog trojca glavni tužitelj Khan podnio je u maju ove godine zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti počinjenih tokom napada pripadnika Hamasa na Izrael 7. oktobra i izraelske ofenzive u Pojasu Gaze.

Oglasio se BH Meteo: Sutra temperature i do minus 15 stepeni, a onda slijedi veliki preokret

Oglasio se BH Meteo: Sutra temperature i do minus 15 stepeni, a onda slijedi veliki preokret

"Pozivam sve države potpisnice da ispune svoje obaveze prema Rimskom statutu poštujući i postupajući u skladu sa sudskim nalozima", rekao je Khan pozivajući također države koje nisu potpisnice Rimskog statuta na saradnju u odbrani međunarodnog prava.

Khan je također objasnio da nastavljaju s istraživanjem situacije u Gazi. Rekao je da njegov tim usmjerava istragu na dodatna područja pod jurisdikcijom suda, što uključuje Gazu i Zapadnu obalu, uključujući Istočni Jerusalem. "Duboko sam zabrinut zbog izvještaja o eskalaciji nasilja, daljnjem ograničavanju humanitarnog pristupa i širenju optužbi za zločine u Gazi i na Zapadnoj obali", rekao je Khan, dodajući da su njegove misli sa žrtvama napada Hamasa koji su se dogodili 7. oktobra 2023. godine, te onih koji su poginuli u izraelskoj ofenzivi u Gazi.

Sud je izdao nalog za hapšenje Deifa i pritom naveo da tužitelj ne može utvrditi je li osumnjičenik još živ. Izrael je tvrdio da ga je ubio, dok palestinski pokret Hamas tek treba potvrditi njegovu smrt.

Oglasio se Joe Biden povodom naloga za hapšenje Netanyahua: "To je nečuveno"

Oglasio se Joe Biden povodom naloga za hapšenje Netanyahua: "To je nečuveno"

Netanyahu je nalog za njegovo hapšenje nazvao antisemitskim činom. Prema odluci ICC-a, zemlje potpisnice Rimskog statuta, koji je pravni temelj suda, morat će uhapsiti Netanyahua, Galanta i Deifa nakon mogućeg ulaska na njihov teritorij i predati ih sudu. Izrael nije član ICC-a, ali Palestina jest. Sjedinjene Američke Države, Kina, Indija i Rusija također nisu članice suda.

BiH je potpisnica Rimskog statuta, no ovdje je šef manjeg bosanskohercegovačkog entiteta Rs-a Milorad Dodik stao u odbranu Netanyahua - šta je tim povodom poručio čitajte OVDJE.

U međuvremenu je i mađarski premijer Viktor Orban rekao da će pozvati Netanyahua u Mađarsku. Uvjeravao je da se mađarske vlasti neće pridržavati naloga ICC-a za njegovo hapšenje.

"Pozvat ću premijera Izraela, Netanyahua, da posjeti Mađarsku, gdje ću ga, ako dođe, uvjeriti da odluka Međunarodnog kaznenog suda neće imati nikakvog učinka u našoj zemlji i da mi nećemo slijediti njegove uslove", dodao je mađarski premijer.

Orban je u odgovoru, odluku ICC-a nazvao "nevjerojatno drskom" i ciničnom, rekavši da se "prerušenom u pravnu odluku, a zapravo s političkim namjerama" intervenira u sukob. "Ovdje nemamo izbora, moramo prkositi odluci", rekao je Orban u redovnom sedmičnom gostovanju na državnom radiju.

Mađarska, koja trenutno predsjedava Evropskom unijom, članica je ICC-a. Ugovor je potpisala 1999. i ratificirala dvije godine kasnije, tokom Orbanova prvog mandata. Međutim, Budimpešta nije prihvatila konvenciju vezanu uz statut zbog ustavnih razloga i stoga tvrdi da ne mora slijediti odluku ICC-a. Mađarska je također ranije odbacila mogućnost hapšenja ruskog predsjednika Vladimira Putina, za kojim je ICC također izdao tjeralicu pod optužbom za ratne zločine.

Slovenski premijer Robert Golob zagarantirao je, pak, da Slovenija, kao potpisnica Rimskog statuta, poštuje odluku ICC-a o potjernicama za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti i da će je u potpunosti poštovati. Slovenija je Rimski statut potpisala 7. oktobra 1998. godine, a ratificirala ga je 31. decembra 2001. godine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (8)

/ Povezano

/ Najnovije