Ovo je najstrašnije mjesto na svijetu: Iza svega stoji okrutni projekt Vladimira Putina

3
Radiosarajevo.ba
Ovo je najstrašnije mjesto na svijetu: Iza svega stoji okrutni projekt Vladimira Putina
Foto: EPA - EFE / Vladimir Putin

Ruska taktika ‘mljevenja mesa‘, nemilosrdnog slanja vojnika u valovima u direktne napade na ukrajinske položaje, u kojima Kremlj ne mareći uopće što gubi više od hiljadu ljudi dnevno, užasno je učinkovita, uzrokuje užasne gubitke i nepojmljivo je okrutna.

Uz to ruski vođa Vladimir Putin ne može je primjenjivati zauvijek, navodi u svojoj analizi Foreign Policy, opisujući središnji ruski centar za prikupljanje posmrtnih ostataka ruskih vojnika u Rostovu na Donu - logističkom središtu ruske invazije na Ukrajinu - kao jedan od najtužnijih prizora i mjesta na svijetu.

Osmišljena za obradu stotina tijela odjednom, ta mega-mrtvačnica mjesecima je bila pretrpana.

Državna vlast (konačno) usaglasila Reformsku agendu za Plan rasta

Državna vlast (konačno) usaglasila Reformsku agendu za Plan rasta

Snimak iznutra, koje su svjedoci objavili na društvenim mrežama, prikazuju stotine tijela u različitim fazama raspadanja i udove razbacane po podovima hodnika.

U drvenim kutijama postavljenima uza zidove od poda do stropa, nalaze se, kako se navodi, ‘sretnici‘ - oni čija su tijela izvučena s bojnog polja, identificirana, zapečaćena u pocinčanim kovčezima i pripremljena za slanje ožalošćenoj rodbini u najudaljenijim dijelovima Rusije.

A puno je više leševa ostavljeno da trunu na ukrajinskim poljima jer je njihova evakuacija nepraktična pod stalnom baražnom paljbom braniteljskog topništva i dronova.

Kako napominje autor, ruski neovisni novinar Aleksej Kovaljev, ove smrti vojnika nužna su posljedica prava Ukrajine da se brani od ilegalnog osvajačkog rata. Štoviše, navodi dalje, mnogi od tih običnih ruskih vojnika vjerojatno su počinili prezira vrijedne brutalnosti i ratne zločine protiv Ukrajinaca, uključujući bespomoćne civile.

Objavljene nove satelitske snimke iz Sjeverne Koreje: 'Šta se događa u ključnom vojnom kompleksu?'

Objavljene nove satelitske snimke iz Sjeverne Koreje: 'Šta se događa u ključnom vojnom kompleksu?'

No, užasna stopa kojom Rusi ginu na bojištu - mnogo veća od ukrajinskih gubitaka, iako obje strane taje točne brojke - ukazuje na dvije uznemirujuće istine o ruskom načinu vođenja rata.

Kao prvo, radi se o okrutnom neobaziranju na ljudske živote koje se proteže i na vlastite vojne snage, koje Kremlj sustavno raspoređuje u tzv. mesne napade i ljudske valove. Kao drugo, kako navodi Kovaljev, masovne pogibije u ruskim redovima postale su dio sve eksplicitnije eugeničke politike, kojom Kremlj nastoji osloboditi Rusiju nepoželjnih elemenata i rekonfigurirati rusko stanovništvo.

Eugenički aspekt ruskog rata dugo je bio javna tajna, o kojoj se naširoko raspravljalo u ruskim političkim talk showovima i na društvenim mrežama, a sada je jedan visoki ruski političar to prvi put jasno obznanio.

Brojke su zapanjujuće - s procijenjenom stopom od 1.500 žrtava dnevno, oktobar je bio najkrvaviji mjesec rata za Rusiju jer ruski vođa sve što ima na raspolaganju šalje u borbe. Procjene poginulih ruskih vojnika u ratu kreću se od 115.000 do 160.000, što je preko 10 puta više od poginulih sovjetskih vojnika u Afganistanu.

Ukupni ruski gubici - ubijeni i ranjeni vojnici - procjenjuju se na oko 800.000. Prema Anastasiji Kaševarovoj, gorljivoj proratnoj ruskoj novinarki, prosječni ruski pješak preživi manje od mjesec dana na fronti prije nego što izgubi život. S gubicima koji premašuju rusku sposobnost regrutiranja novih vojnika, malo je vojnika prošlo ikakvu ozbiljniju obuku prije nego što budu poslani u napade na ukrajinske linije.

Rusija ne gubi samo živote - i vojna oprema se gubi brzinom daleko većom od one koju je moguće nadoknaditi proizvodnjom oružja ili zalihama koje presušuju. Prema WarSpottingu, otvorenoj obavještajnoj platformi koja koristi video potvrde za praćenje gubitaka ruske opreme, Rusija je u listopadu izgubila više od 500 komada teške opreme, uključujući tenkove, borbena vozila pješaštva i avione, što je dvostruko više nego tokom bitke za Grozni u Čečeniji od 1994. do 1995. godine, čiji su katastrofalni gubici u ljudstvu i tehnici demoralizirali ruske snage i tadašnje društvo.

Danas su neke od najvećih ruskih vojnih skladišnih baza gotovo prazne, čak su i stari tenkovi i oklopna vozila iz sovjetskog doba dovučeni na ukrajinska ratišta.

Bivši lider Ukrajine: ‘Otkrit ću vam što smo uništili Rusima sa samo jednim Storm Shadowom'

Bivši lider Ukrajine: ‘Otkrit ću vam što smo uništili Rusima sa samo jednim Storm Shadowom'

Ruski političari, eksperti i obični građani, koji javno maštaju o masovnim ubojstvima Ukrajinaca, smatraju da životi njihovih vojnika vrijede ipak nešto više. Prijelaz na taktiku ‘mljevenja mesa‘ u stilu Drugog svjetskog rata predmet je širokih i strastvenih rasprava na proratnim Telegram kanalima još od bitke za Bahmut, koja je započela u ljeto 2022. i trajala gotovo cijelu godinu do pada grada.

Ta bitka je označila doktrinarni pomak od neuspješnog koncepta bataljonskih taktičkih grupa, sastavljenih od nekih od najelitnijih i najučinkovitijih ruskih jedinica, poput padobranskih i specijalnih snaga, do masovnih frontalnih napada u sovjetskom stilu.

Ostatak teksta pročitajte na linku OVDJE.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (3)

/ Povezano

/ Najnovije