Obamina lekcija iz kapitalizma u Kini

Radiosarajevo.ba
Obamina lekcija iz kapitalizma u Kini

Foto: AP

Uspješan ishod samita o klimatskim promjenama u Kopenhagenu umnogome će zavisti od Kine i Rusije, rekao je američki predsjednik Obama u velikoj narodnoj dvorani u Pekingu. Ako se ne postigne nikakav sporazum o klimi u decembru, onda se moraju dati odgovori na sva relevantna pitanja u vezi sa klimatskim promjenama.

I drugo, nije nam potreban dogovor samo na papiru, već hitne mjere zaštite, odlučan je bio Obama u Pekingu. A potom je konstatovao da je takav dogovor moguć samo uz velike napore i američke i kineske strane. Obamina poruka je ipak glasila da su on i njegov kineski kolega, čije zemlje predstavljaju najveće svjetske emitere CO2, postigli značajan napredak.

Hu traži različite pristupe ali odgovorno djelovanje


Ako bi se postigao sporazum u Kopenhagenu, samo sekund kasnije to bi bila najvažnija vijest. Ali, za tako nešto u Pekingu nije bilo ničeg za šta bi se čovjek mogao uhvatiti. Naprotiv. Predsjednik Hu je ponovio svoju staru formulu, rekavši da u pogledu zaštite klime trebaju da postoje različiti odgovori i pristupi uz poštovanje principa odgovornosti.

Treba, dodao je Hu, pristupiti i različitim načinima borbe za smanjenje emisije ugljendioksida. Preciznije, SAD su pod mnogo drugačijim pritiskom nego što je to Kina. Ipak, obje zemlje žele da u budućnosti nastave rad na razvoju elektroautomobila i , kako je Obama naglasio, na izgradnji centara za proizvodnju alternativnih vrsta energije.

Pitanja nisu bila dozvoljena


U velikoj narodnoj sali novinarima nije bilo dozvoljeno da postavljaju pitanja. Domaćin Hu je u svom 17-minutnom monologu govorio o nizu velikih problema s kojima je suočen današnji svijet. Svom američkom gostu kineski predsjednik očitao je lekciju iz kapitalizma. Protekcionizam mora da bude pobijeđen - bila je jasna poruka Hu Đintaoa, kojom je aludirao na Obamine pokušaje da suzbije uvoz jeftine kineske gume. Nakon apsolutne prevlasti nad mikrofonom, kineski predsjednik konačno je odlučio da ga prepusti američkom predsjedniku Baracku Obami: „Now you like to give the microphone to President Obama."

Obama je ponovo podsjetio da ljudska prava nisu američki izum, već univerzalno dobro i zatražio od domaćina da razgovara sa tibetanskim duhovnim vođom Dalai Lamom. Ali, Obamine riječi su se bukvalno odbijale od njegovog domaćina koji je stajao nepomično, bez promjene izraza lica. Hu Đintao je u tom trenutku možda pomislio na onih 800 milijardi dolara koje SAD već duguju Pekingu.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije