Šta se ovo opet dešava u Kini? Aktivirao se i WHO, a evo kako Peking odgovara
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) od Kine je zatražila detalje o porastu respiratornih bolesti i prijavljenim klasterima upale pluća među djecom, koje je kineski ured nazvao "rutinskom" provjerom.
Dužnosnici kineskoga nacionalnog zdravstvenog povjerenstva održali su konferenciju za novinare 13. novembra da izvijeste o porastu incidencije respiratornih bolesti.
Na tom događaju nije spomenuta nedijagnosticirana upala pluća, ali jedan je govornik rekao da svi osjećaju da je ove godine došlo do porasta respiratornih bolesti u usporedbi s razdobljem prije tri godine.
Nihad Uk otklonio sve sumnje o Vladi KS. Govorio i o poziciji gradonačelnika Sarajeva
Dužnosnici su taj porast pripisali ukidanju ograničenja zbog infekcije COVID-19 i kruženju poznatih patogena kao što su gripa, mikoplazma pneumonija, uobičajena bakterijska infekcija koja obično pogađa mlađu djecu, respiratorni sincijski virus i virus koji izaziva covid-19.
Kina i WHO suočili su se s pitanjima o transparentnosti izvještavanja o najranijim slučajevima covida-19 koji su se pojavili u središnjem kineskom gradu Wuhanu krajem 2019. godine.
The Economist: 'Ovaj čovjek je najveća prijetnja svijetu u 2024. godini'
U srijedu je WHO saopštio da su skupine, uključujući Program za praćenje novonastalih bolesti, prijavile klastere nedijagnosticirane upale pluća kod djece u sjevernoj Kini.
WHO je rekao da nije jasno jesu li oni povezani s ukupnim porastom respiratornih infekcija o kojima su prethodno izvijestile kineske vlasti ili su odvojeni događaji.
WHO je rekao da je zatražio dodatne epidemiološke i kliničke podatke, kao i laboratorijske rezultate prijavljenih izbijanja među djecom, putem mehanizma Međunarodnih zdravstvenih propisa.
Također je od Kine zatražio dodatne informacije o trendovima u kruženju poznatih patogena i opterećenju zdravstvenih sistema.
Alarmantan porast femicida: Gotovo 89.000 žena i djevojaka ubijeno u 2022.godini
WHO je rekao da je u kontaktu s doktorima i znanstvenicima kroz svoja postojeća tehnička partnerstva i mreže u Kini.
Posljednjih su dana mediji u gradovima kao što je Xian na sjeverozapadu objavili video snimke bolnica prepunih roditelja i djece koji čekaju preglede.
Neki korisnici društvenih mreža objavili su fotografije djece koja rade domaću zadaću dok u bolnici primaju intravenske terapije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.