Nema alternative pregovorima

Radiosarajevo.ba
Nema alternative pregovorima

U Sjevernoj Koreji je 25.5. podrhtavala zemlja. Uzrok nije prirodna katastrofa nego test nuklearne bombe. Ovaj test je izazvao podrhtavanje tla, ali i zemljotres u međunarodnoj politici. Komentar Matthiasa von Heina.

Vlada u Pjongjangu zauzela je kurs žestoke konfrontacije. To je počelo testom jedne rakete dugog dometa, početkom aprila, za šta je vlada Sjeverne Koreje tvrdila da je u stvari pokušaj lansiranja satelita u svemir. Kada je Vijeće sigurnosti kritikovalo taj potez, stigao je odgovor u vidu novih prijetnji. Pjongjang je sada pokazao koliko mu je stalo do mišljenja ostatka svijeta. Čak i najbolji saveznik, vlada Kine, je ostao zatečen nakon testa nuklearne bombe.

Ukoliko se vjeruje nalazima ruskih eksperata, testirana bomba ima snagu one koja je bačena na Hirošimu. To znači da je puno jača od one koja je testirana oktobra 2006, kada su postojali i razni tehnički problemi. Sjevernokorejski diktator Kim Jong Il je na ovaj način ojačao svoju poziciju. U posljednje vrijeme su kružile glasine da ga zdravlje ne služi baš najbolje. Kim mora da obezbijedi podršku svoje armije ukoliko želi da tron u komunističkoj dinastiji preuzme neki od njegova tri sina.

Lider Sjeverne Koreje je testom bombe bukvalno prisilio međunarodnu zajednicu da se ponovo aktivno pozabavi problemom. I savezniku Pjongjanga, vladi u Pekingu, je stalo do nastavka pregovora koje zajedno s pet drugih vlada vodi oko spornog nuklearnog programa susjedne države. Ona ne smije dozvoliti destabilizaciju Sjeverne Koreje, koja služi kao tampon zona između Kine i američkih trupa stacioniranih u Južnoj Koreji. Peking ni po koju cijenu ne smije dozvoliti urušavanje režima u Pjongjangu, što bi na granice Kine dovelo rijeku izbjeglica, ali i američke jedinice.

Šta su onda donijeli dugogodišnji pregovori sa Sjevernom Korejom? Vlada u Pjongjangu je dobila na vremenu koje je iskoristila za dalji razvoj nuklearne bombe. Uprkos pregovorima ta vlada je sarađivala sa vladama Irana i Sirije koje su takođe zainteresovane za nuklearne tehnologije. Dugo vremena je postojala nada da Sjeverna Koreja svoje znanje koristi samo kao instrument za pregovore i da će se odreći tog oružja u zamjenu za neke ustupke. Ali, generali očito teško pristaju da se odreknu svoje omiljene igračke.

Međutim, nema alternative pregovorima. Dopalo se to nekome ili ne: Sjevernoj Koreji se nuklearno oružje ne može izbiti iz ruku. Sada se mora spriječiti da ona svoju tehnologiju ne proslijedi drugim državama. Početkom aprila je američki predsjednik Barak Obama u Pragu govorio o svijetu bez nuklearnog oružja. U Sjevernoj Koreji je ta vizija doživjela težak udarac.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije