Mohammed al-Jawlani se trudi riješiti mračne prošlosti kako bi postao novi lider Sirije
Vođa islamističke militantne grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS), Abu Mohammed al-Jawlani, uveliko sebe predstavlja kao lidera budućnosti Sirije nakon al-Assadove vladavine.
Bez iznenadnog i razornog napredovanja njegove grupe prema Alepu, a zatim i prema Hami i Homsu iz njihove baze moći u sjeverozapadnoj provinciji Idlib, nema sumnje da se turbulentni događaji posljednjih desetak dana ne bi dogodili. Međutim, i druge pobunjeničke grupe su ustale - i vjerovatno je upravo taj osjećaj da cijela Sirija ustaje protiv režima bio ključan za tako brz pad tog režima.
Među tim grupama - neke sada u Damasku - nalaze se i pobunjeničke frakcije koje su nekada djelovale pod zastavom Slobodne sirijske vojske iz južnih gradova i naselja, koji su bili mirni godinama, ali gdje iskra pobune nikada nije bila potpuno ugašena.
Sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH: Hoće li zakon o Južnoj interkonekciji biti usvojen?
Na istoku, kurdske snage su iskoristile pad sirijske vojske kako bi preuzele potpuni kontrolu nad glavnim gradom Deir El-Zour. U prostranoj sirijskoj pustinji, preostali dijelovi takozvane Islamske države također bi mogli iskoristiti ovu situaciju. A na dalekom sjeveru, uz tursku granicu, Sirijska nacionalna vojska - koju podržava Ankara - također bi mogla postati značajan igrač u tome šta će se desiti dalje.
Al-Jawlani je godinama nastojao promijeniti percepciju svoje organizacije, od one koju treba strahovati zbog ideološke isključivosti, u organizaciju koja bi mogla biti prihvaćena od strane Sirijaca kao pragmatična alternativa Assadovom režimu.
HTS je prvobitno osnovan pod drugim imenom, Jabhat al-Nusra, 2011. godine kao direktna ispostava Al-Qaide. Vođa samozvane Islamske države (ISIL), Abu Bakr al-Baghdadi, također je bio uključen u njegovu formaciju.
Grupa je bila smatrana jednom od najučinkovitijih i najsmrtonosnijih protiv Assadovog režima. Proglašena je terorističkom organizacijom od strane UN-a, SAD-a, Turske i drugih zemalja - i to je još uvijek slučaj.
Međutim, al-Jawlani je javno raskinuo veze sa Al-Qaidom, rasformirao Jabhat al-Nusru i osnovao novu organizaciju, koja je, nakon spajanja s nekoliko drugih sličnih grupa, dobila ime Hayat Tahrir al-Sham (HTS).
Tada su postojala pitanja - a neka i dalje ostaju - da li je HTS potpuno prekinuo sve veze sa Al-Qaidom. Međutim, njegova poruka posljednjih desetak dana bila je jedna od inkluzivnosti i odbacivanja nasilja i osvete.
Kraj vladavine predsjednika Assada trenutno ne mijenja podjelu unutar Sirije, gdje različite grupe drže različite teritorije izvan vladine kontrole. Napori HTS-a da postigne legitimitet također su umanjeni zbog navodnih kršenja ljudskih prava.
Kako će se razvijati neposredna politička budućnost Sirije zavisit će ne samo od namjera i sposobnosti ove organizacije, kao i konkurentskih zahtjeva i pritisaka drugih grupa, već i od uloge koju će igrati velike vanjske sile koje su bile najviše uključene u nedavnu historiju zemlje.
To su, najprije, Iran i Rusija - koji su podržavali predsjednika Assada - te Turska - koja je podržavala pobunjeničke grupe - kao i SAD koji još uvijek održava vojnu prisutnost na istoku zemlje, pod kontrolom Kurda.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.