Microsoft: Kineski hakeri provalili u mailove američke vlade
Hakeri povezani s kineskom državom od maja su potajno pristupili računima e-pošte u oko 25 organizacija, uključujući najmanje dvije američke vladine agencije, otkrio je Microsoft.
Sjedinjene Američke Države otkrile su provalu u račune savezne vlade "prilično brzo" i uspjele spriječiti dalje provale, rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan u intervjuu za ABC-jev program "Dobro jutro Ameriko".
Državno ministarstvo i Ministarstvo trgovine SAD rekli su u izjavama da su među pogođenim agencijama.
Mladićev saradnik želi na slobodu: Priznao i genocid i Rezoluciju, kaže da je 'počinio neoprostivo'
Opseg kršenja nije bio odmah jasan, ali viši dužnosnik američke vlade rekao je novinarima da bi bilo nepravedno uspoređivati ga s SolarWindsom, sveobuhvatnim nizom digitalnih provala koje su otkrivene krajem 2020. i za koje su okrivljeni ruski cyberšpijuni.
"Ovaj upad ne treba uspoređivati sa SolarWindsom", rekao je dužnosnik, nazivajući nedavno otkriven napad "mnogo užim".
Njemačka na meti stranih obavještajaca: U zemlji povećana ruska i kineska špijunaža
Američki dužnosnik izjavio je kako ne može komentirati Microsoftovu odluku da hakiranje pripiše Kini.
Microsoft je u saop'enju naveo da je hakerska grupa, koja je nazvana Storm-0558, krivotvorila digitalne autentifikacijske tokene za pristup računima web pošte koji se izvode na Outlook servisu tvrtke. Aktivnost je započela u maju, rekao je Microsoft.
"Kao i kod svake opažene aktivnosti aktera u nacionalnoj državi, Microsoft je kontaktirao sve ciljane ili kompromitirane organizacije izravno preko njihovih administratora i dao im važne informacije kako bi im pomogao u istrazi i odgovoru", dodala je kompanija.
Kinezi nadomak otkrića koje je neusporedivo s bilo kakvim oružjem: ‘Jače od svega što Rusi imaju'
Kineska ambasada u Londonu nazvalo je optužbu "dezinformacijom" i nazvalo američku vladu "najvećim svjetskim hakerskim carstvom i globalnim cyber lopovom". Kina rutinski poriče umiješanost u operacije hakiranja bez obzira na dostupne dokaze ili kontekst.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće Adam Hodge rekao je da je upad u sigurnost Microsoftovog oblaka "utjecao na neklasificirane sustave", ne navodeći detalje.
"Dužnosnici su odmah kontaktirali Microsoft kako bi pronašli izvor i ranjivost u njihovoj usluzi u oblaku", dodao je Hodge.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.