Kriza i u 'obećanoj zemlji': Sve više njemačkih penzionera živi u siromaštvu

1
Radiosarajevo.ba
Kriza i u 'obećanoj zemlji': Sve više njemačkih penzionera živi u siromaštvu
Foto: Pexels / Ilustracija

Sve više i više njemačkih penzionera podnosi zahtjev za financijsku pomoć zbog toga što od svoje penzije teško žive. Političari traže temeljnu reformu penzionog sistema.

Broj penzionera u Njemačkoj koji traže pomoć socijalnih službi, zbog toga što im penzije nisu dovoljne za podmirenje životnih troškova, je u porastu. U septembru 2022. broj penzionera koji je primao financijska sredstva u sklopu programa osiguranja temeljnih financijskih sredstava, porastao je za 12 posto u usporedbi s septembrom 2021, piše Deutsche Welle.

Prema dosad neobjavljenim informacijama Saveznog ureda za statistiku, a koji stoje na uvid zastupničkom klubu stranke Ljevice u Bundestagu, u septembru prošle godine 674.515 penzionera je primalo ovaj oblik državne financijske podrške. Primjetno je iz statistika da je broj zahtjeva porastao u ljetnim mjesecima kada su se najviše počele osjećati posljedice inflacije.

Oglasio se Emir Suljagić nakon govora Davida Camerona

Oglasio se Emir Suljagić nakon govora Davida Camerona

Važno za one koji žive u Njemačkoj: Evo ko će i u kolikom iznosu dobiti novčanu pomoć od 1. januara

Važno za one koji žive u Njemačkoj: Evo ko će i u kolikom iznosu dobiti novčanu pomoć od 1. januara

Sve više penzionera traži pomoć

Pravo na ovaj oblik financijske pomoći imaju svi penzioneri čija ukupna mjesečna primanja iznose manje od 924 eura. Pomoć u financiranju životnih troškova iznosi 449 eura.

"Fenomen siromaštva kod starijih redovito obara rekorde", rekao je predsjednik zastupničkog kluba Ljevice Dietmar Bartsch. On smatra da 12 posto više tražitelja financijske pomoći za penzionere znači da se učinci inflacije jasno odražavaju i na situaciju u socijalnom uredu. Za Bartscha su ove brojke samo "vrh ledenog brijega". 

"Milioni penzionera pate od trenutne eksplozije cijena", rekao je Bartsch i od savezne vlade zatražio konsekventniju politiku borbe protiv rasta cijena.

"Cijene životnih namirnica i energenata moraju pasti, a to je moguće kroz mehanizme zamrzavanja cijena i jačih državnih kontrola cijena kod energetskih kompanija i prehrambene industrije", rekao je Bartsch za medijsku kuću RND. Stranka Ljevica je na jednom sastanku sredinom siječnja od vlade zatražila i ukidanje poreza na dodanu vrijednost do kraja godine kako bi se obuzdale maloprodajne cijene.

Nužna reforma penzionog sistema

Političar parlamentarne stranke Ljevica je istodobno zatražio održavanje sastanka na vrhu u kancelarskom uredu na kojem bi bile razmotrene mogućnosti sprječavanja siromaštva kod starijeg dijela stanovništva.

"Krajnje je vrijeme za veliku reformu penzionog sisteam u Njemačkoj. Mirovine moraju biti dostatne za osiguranje životnog standarda i one moraju garantovati da primatelj mirovine ne zapadne u siromaštvo", rekao je političar Ljevice.

"Neodrživa je situacija u kojoj je sve više penzionera prisiljeno zatražiti socijalnu pomoć kako bi preživjeli od prvog do prvog", zaključio je Bartsch.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije