Ko je i kakvo oružje slao Ukrajini: Od najsavjeremnijih raketnih sistema do raznog oružja

1
Radiosarajevo.ba
Ko je i kakvo oružje slao Ukrajini: Od najsavjeremnijih raketnih sistema do raznog oružja
Foto: EPA / Ukrajinska vojska

Nakon Sjedinjenih Američkih Država, Velika Britanija je isporučila najviše oružja Ukrajini.

Njemačka sustiže zaostatak, ali uprkos političkom pritisku saveznika i dalje odbija isporučiti glavne borbene tenkove tipa Marder.

Sjedinjene Američke Države

Najnoviji paket pomoći Washingtona ukrajinskim oružanim snagama vrijedan je 675 miliona dolara. U ovom, sada već 20. paketu pomoći Bidenove administracije treba biti isporučeno 100 oklopnih Humvee transportera za zaštitu ukrajinskih vojnikinja i vojnika na linijama fronta.

Nepovoljni vremenski uvjeti otkazali utrku u St. Moritzu: Evo kada Elvedina nastavlja takmičenje

Nepovoljni vremenski uvjeti otkazali utrku u St. Moritzu: Evo kada Elvedina nastavlja takmičenje

Daljnje isporuke municije za artiljerijsko naoružanje HIMARS (High Mobility Artillery Rocket Systems) nalaze se na vrhu liste američkog ministra odbrane Lloyda Austina, koju je predstavio na petom sastanku Kontakt grupe za Ukrajinu početkom septembra u američkoj vazdušnoj bazi Ramstein u Njemačkoj. Nejasno je da li Washington sada takođe razmatra isporuku projektila kratkog dometa ATACMS, koje mogu da lansiraju sistemi HIMARS sa dometom od 300 kilometara.

Ukrajinci umarširali u grad kod granice, pale se zastave Rusije

Ukrajinci umarširali u grad kod granice, pale se zastave Rusije

Planirane isporuke dopuniće postojeće isporuke oružja iz proteklih nekoliko mjeseci, na primjer, sa dodatnih 36.000 komada municije za 24 haubice - Howitzer. Ukrajinska vojska je od jula u prilici da koristi ovu artiljeriju, pripremajući se za uspješno vraćanje teritorija na sjeveroistoku i djelimično na jugu Ukrajine i gađajući skladišta municije i ruske puteve snabdijevanja.

Planirani "zimski paket" uključuje dodatne uređaje za noćno osmatranje, zimsku opremu za vojnike i 50 oklopnih vozila hitne pomoći. Sve u svemu, SAD su pružile 14,5 milijardi dolara pomoći ukrajinskim sigurnosnim snagama od početka ruske invazije 24. februara.

"Lice rata" u Ukrajini se mijenja, rekao je američki ministar odbrane Lloyd Austin tokom posjete Ramštajnu, obraćajući se predstavnicima više od 40 zemalja - američkih saveznika koji podržavaju Ukrajinu slanjem vojne opreme i oružja. Mnogi ukrajinski vojnici i dalje stradaju na linijama fronta zbog nedostatka oklopnih vozila. Ovo posebno povećava pritisak na Njemačku. Kijev od službenog Berlina od marta traži oklopno oružje, poput tenka Marder.

Susret Putina sa kineskim predsjednikom: Kremlj ističe da je ovaj sastanak od "posebne" važnosti

Susret Putina sa kineskim predsjednikom: Kremlj ističe da je ovaj sastanak od "posebne" važnosti

Velika Britanija

Za razliku od SAD-a, britansko ministarstvo odbrane ne objavljuje podatke o stvarnim isporukama oružja. Moguće je da su isporuke artiljerijskih sistema kao što je M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System), poput američkog artiljerijskog oružja HAIMRAS, možda pomogle Ukrajini da se pripremi za ponovno zauzimanje teritorija tokom drugog vikenda u septembru.

Početkom juna London je objavio da je pokrenuo opsežan program obuke ukrajinskih vojnika u cilju osposobljavanja za upotrebu tog oružja. Nejasno je koliko je pripadnika ukrajinskih oružanih snaga u međuvremenu prošlo kroz britanski program obuke.

Prema informacijama vlade iz Kijeva, "nekoliko stotina" je prošlo obuku prvenstveno za rukovanje artiljerijskim sistemima - to se osim za MLRS, odnosi i na lakšu artiljeriju poput Haubica. Vojni analitičari pretpostavljaju da je ova obuka donijela odlučujuću prednost Kijevu, posebno tokom nedavnog vraćanja pod kontrolu teritorija u sjeveroistočnoj Ukrajini.

Nove informacije s ukrajinskog ratišta: Rusi prvi put od početka invazije priznali poraz?

Nove informacije s ukrajinskog ratišta: Rusi prvi put od početka invazije priznali poraz?

Krajem juna, na marginama samita NATO-a u Madridu, London je objavio da finansira kupovinu modernih sistema protivvazdušne odbrane, dronova i artiljerijske municije u vrijednosti od milijardu funti (1,15 milijardi eura) za Ukrajinu. Time je finansijska podrška Londona Ukrajini ove godine iznosila 3,8 milijardi funti (4,4 milijarde eura).

Njemačka

Berlin takođe nerado daje tačne brojke, kada je u pitanju isporuka najmodernijih sistema naoružanja. Ukrajina je, kako se navodi, dobila nepoznati broj radarskih sistema "Cobra” za otkrivanje artiljerijskog oružja, kao i sistem protivvazdušne odbrane IRIS-T SLM.

Njemačko Ministarstvo odbrane dalo je preciznije podatke kada je u pitanju isporuka 20 protivvazdušnih tenkova Gepard, za šta je Berlin dobio veliko odobravanje, kako SAD-a, tako i Ukrajine.

Ukrajinski timovi, koji će biti posada ovog protivavionskog tenka, su tokom ljeta obučavani u Njemačkoj. Prema popisu aktivnosti Ministarstva odbrane, u toku je isporuka još deset Geparda.

Vojni analitičar objasnio šta se događa: ‘Ukrajinci slijede princip ‘dva naprijed, jedan iza‘

Vojni analitičar objasnio šta se događa: ‘Ukrajinci slijede princip ‘dva naprijed, jedan iza‘

Zajedno sa Holandijom, Njemačka je Ukrajini isporučila deset tenkovskih haubica tipa 2000 i naučila ukrajinske vojnike kako da koriste to oružje, pozvaviši ih na obuku u Njemačku. Njemačka trenutno radi na listi vojnih isporuka sa 28 tačaka. 22 vrste oružja trebaju stići iz pogona njemačke industrije, što znači da ne dolaze iz skladišta Bundeswehra. To uključuje 12 brdskih tenkova, 16 tenkova tipa Biber, ali i 200 kamiona, 12 teških kamiona M1070 Oshkosh i 14 kamiona-šlepera sa prikolicom. Do danas nije bilo naznaka da će Berlin isporučiti ​​borbene tenkove iz zaliha Bundeswehra, kao što je Leopard II.

Ured vlade u Berlinu i Ministarstvo odbrane odbili su za sada isporuku borbenog tenka Marder, koje Kijev traži od Njemačke od marta. Oko 100 tenkova tipa Marder parkirano je ispred jednog industrijskog postrojenja u Flensburgu, na sjeveru Njemačke.

I borbeni tenkovi tipa Leopard I su također na lageru a Kijev ih je zatražio u proljeće. Prema podacima vlade u Berlinu, Njemačka je od 1. januara do 5. septembra odobrila izvoz naoružanja u vrijednosti od nešto više od 733 miliona eura.

Druge zemlje

U odnosu na svoju ekonomsku moć, do sada su Ukrajini najviše pomoći, kako vojne tako i civilne, dale članice EU: Estonija, Letonija, Poljska i Litvanija, pogotovo odmah nakon početka ruske invazije 24. februara. Poljska je Kijevu isporučila više od 200 tenkova sovjetske proizvodnje.

Njemačka ministrica odbrane Christine Lambrecht nedavno je govorila o ugovorima o tzv. "razmjeni prstenova" odnosno kružnoj razmjeni oružja sa Slovačkom, Češkom i Grčkom. Tri zemlje će za svoje isporuke Ukrajini dobiti zamjensko oružje iz Njemačke, piše DW.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije