Katastrofa u Genovi: Da li je mafija odgovorna za tragediju na mostu Morandi
Zna se samo da je most sa četiri trake smatran "problematičnim" od kada je napravljen prije 51 godinu.
U italijanskim medijima mnogi podsjećaju da su kompanije koje kontrolira mafija decenijama infiltrirane u cementnu industriju i izgradnju italijanske infrastrukture.
Ove kompanije pronalazile su "rupe" u ugovorima o izgradnji, neprofesionalno završavale radove i tako ostvarivale veliki ekstra-profit.
Zato je Franco Roberti, italijanski sudija koji je vodio ozbiljne procese protiv šefova mafije, prije dvije godine, nakon serije ozbiljnih potresa, pozvao da se kompanijama povezanim s mafijom zabrani pristup radovima na rekonstrukciji.
Tokom '90-ih godina prošlog vijeka, obavljeni su zahvati na rekonstrukciji Morandijevog mosta. No, s finansijskom krizom 2008. godine, investicije u infrastrukturu u Italiji počele su naglo opadati.
Katastrofa mosta upalila je alarm u Italiji. Prema "La Repubblici", rizičnim se smatra oko 300 mostova i tunela zbog zastarjele infrastrukture i neurednog održavanja.
Most u Genovi dužine 1,2 kilometara završen je 1967. godine, a eksperti smatraju da je životni vijek ovakvih objekata, uz periodnično održavanje, 100-tinjak godina.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.