Izvještaj UN-a: U Mijanmaru gotovo 400 mrtvih i 40.000 izbjeglih
Granicu prema Bangladešu, prema izvorima UN-a, prešlo je najmanje 38.000 Rohingya u proteklih sedam dana od petka kada su pobunjeni Rohingye napali u koordiniranim napadima 30 policijskih stanica i vojnu bazu u pokrajini Rakhine, izazivajući protunapad vojske.
"Procjenjuje se da je do 31. augusta 38.000 ljudi prešlo preko granice u Bangladeš", kazali su dužnosnici UN-a u petak.
Vojska je objavila da provodi operaciju čišćenja protiv "ekstremističkih terorista" i da je snagama sigurnost rečeno da štite civile. No, izbjegli muslimani svjedoče o kampanji ubijanja i paljenja kako bi ih se protjeralo.
Nasilje predstavlja dramatičnu eskalaciju sukoba koji tinja od oktobra kad je slična serija napada Rohingya muslimana na snage sigurnosti izazvala brutalni odgovor vlasti. Zbog stradanja civila mijanmarsku je vojsku i vladu kritizirala međunarodna zajednica.
Odnos prema 1,1 milijuna muslimana Rohingya u većinski budističkom Mijanmaru pokazao se kao jedan od najvećih izazova za čelnicu Aung San Suu Kyi, koja je tada osudila pobunjeničke napade i pohvalila snage sigurnost za reakciju.
Pripadnicima Rohingya uskraćeno je državljanstvo Mijanmara i smatra ih se ilegalnim imigrantima uglavnom iz susjednog Bangladeša unatoč tomu što u tom dijelu Mijanmara žive stoljećima.
Mijanmarske vlasti evakuirale su u proteklih sedam dana oko 11.700 "etničkih stanovnika" - budista iz Rakhinea u susjedne pokrajine.
U četvrtak 150 pobunjenih Rohingya izvelo je nove napade na snage sigurnosti u blizini sela u kojima žive hindusi.
Bangladeška pogranična policija u četvrtak pronašla tijela 15 Rohingya muslimana od čega 11 djece u rijeci Naf preko koje su pokušali prebjeći u tu zemlju čime je broj utopljenih izbjeglica porastao na 40.
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres u utorak je izrazio duboku zabrinutost izvješćima da su civili ubijeni u sukobima i pozvao je susjedni Bangladeš da omogući bijeg muslimanskih Rohingya koji pokušavaju ući u tu državu u potrazi za utočištem.
Bangladeš je onemogućavao masovni prelazak granice izbjeglica. U toj državi je već 400 tisuća izbjeglih Rohingya i ona je poručila da ih neće više prihvaćati.
Na 'ničijoj' zemlji između Mijanmara i Bangladeša u petak je bilo oko 20.000 ljudi, prema UN-u.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.