Institucije BiH nezakonito traže uvjerenje o nekažnjavanju?

Radiosarajevo.ba
Institucije BiH nezakonito traže uvjerenje o nekažnjavanju?

Većina institucija u BiH protivzakonito traži uvjerenja o nekažnjavanju od kandidata na konkursima, što se kosi sa mjerama zaštite ličnih podataka građana.

Zaključila je ovo Inspekcija Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH prilikom kontrole institucija koje obrađuju ove podatke.

Petar Kovačević, direktor ove agencije, kaže da su u entitetima različiti propisi koji regulišu ovu oblast, ali da se krše odredbe krivičnog zakonodavstva zbog davanja podataka iz kaznenih evidencija.

"Zakonodavac je bio jasan kada je rekao da niko nema pravo da od građana traži uvjerenje o nekažnjavanju. Institucije koje traže uvjerenja o nekažnjavanju treba da ih pribave službeno ukoliko za to imaju pravni osnov", rekao je Kovačević.

Ova uvjerenja o nekažnjavanju izdaju se u nadležnom MUP-u, odnosno CJB, na području opštine u kojoj osoba živi. U RS se ovakvo uvjerenje izdaje na zahtjev institucije, a u FBiH se izdaje na lični zahtjev građanina, a može se dati i za drugu osobu uz punomoć.

U MUP-u Sarajevskog kantona potvrdili su da se za ovo uvjerenje plaća taksa od 35 KM.

Kovačević kaže da konkursi koje raspisuju parlamentarne komisije najčešće sadrže odredbu da je neophodno dostaviti uvjerenje o nekažnjavanju, a do sada je bilo više pritužbi zbog ovog uslova.

Kandidati iz RS nekada su bivali i odbijeni, jer nisu dostavili ovo uvjerenje zato što ga nadležne institucije RS ne izdaju licima nego na zahtjev institucije. Ovakav slučaj desio se prilikom izbora glavnog revizora i dva zamjenika u parlamentu BiH.

Kovačević podsjeća i na sličan izbor rukovodećih ljudi policijskih agencija koji je vodila Ad hok komisije bh. parlamenta.

"To je nonsens"

Hazim Rančić, član ove parlamentarne komisije, kaže da ne zna za nalaze Agencije za zaštitu ličnih podataka, ali tvrdi da oni sigurno nisu prekršili zakon.

"Na ovom konkursu eliminatorni faktor bio je da osoba nije kažnjavana. Kandidat kojeg biramo na čelo policijske agencije ne smije biti kažnjavan. Uvjerenje o nekažnjavanju je neophodno i traži se u skladu sa zakonom, a ne vidim razlog zašto to lice samo ne bi tražilo uvjerenje, jer valjda sam zna da li je kažnjen ili ne. To je nonsens da Agencija štiti građanina samog od sebe", rekao je Rančić.

Neven Akšamija, direktor Agencije za državnu službu BiH, kazao je da nikada na konkursima ne traže uvjerenje o nekažnjavanju nego uvjerenje da se ne vodi krivični postupak protiv osobe koja konkuriše.

"Ovo uvjerenje o nevođenju krivičnog postupka je naša zakonska obaveza i tražimo ga tek kada kandidat dođe na intervju da ne bi plaćao ako mu ne bude trebalo, jer važi samo tri mjeseca. Uvjerenje o nekažnjavanju ne tražimo niti je to propisano Zakonom o državnoj službi, ni Zakonom o radu u institucijama BiH", istakao je Akšamija.

Uvjerenje da se protiv nekoga ne vodi krivični postupak izdaje nadležni sud i za njega se plaća taksa od osam KM.

Stanje neprihvatljivo

Agencija za zaštitu ličnih podataka prilikom inspekcijskog nadzora u bh. institucijama utvrdila je da je stanje u ovoj oblasti neprihvatljivo.

"Najčešći nedostaci kod obrade ličnih podataka su naslijeđena praksa, nepoznavanje propisa, nepostojanje pravila i procedura, te nepostojanje planova zaštite ličnih podataka", saopšteno je iz Agencije.

Inspekcijskim nadzorom obuhvaćene su bile sve institucije koje obrađuju podatke u vezi sa liberalizacijom viznog režima, a to su: Granična policija, SIPA, IDDEEA, Služba za poslove sa strancima, te ministarstva bezbjednosti, civilnih poslova i inostranih poslova BiH i svi policijski organi u BiH.

nezavisne.com/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije